How did babalatv change online polarization on twitter?
Babalatv, twitter'da çevrimiçi kutuplaşmayı nasıl değiştirdi?
- Tez No: 967816
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sosyal medya, bireylerin siyasi aktörlerle ve birbirleriyle etkileşime girebilecekleri interaktif alanlar yaratarak kamusal alanı yeniden şekillendiren, demokratik süreçlerde çok önemli bir platform haline gelmiştir. Bununla birlikte, homofili, seçici maruz kalma ve sosyal medya akış algoritmaları gibi faktörlerin etkisiyle yankı odaları yaratarak siyasi açıdan farklı perspektiflere maruz kalmayı sınırlandırdığı için eleştir- ilmektedir. Bu çalışmada, medyanın yoğun bir şekilde kontrol edildiği ve toplumun yüksek oranda kutuplaştığı Türkiye gibi ülkelerde, açık soru&cevap formatlı 'Mevzular Açık Mikrofon' gibi programların sansürden arınmış bir kamusal alan sunarak siyasi kutuplaşmayı azalttığını varsayıyoruz. Bu hipotezi test etmek için, diğer siyasi tartışma programlarıyla birlikte BaBaLa TV YouTube kanalında yayınlanan 'Mevzular Açık Mikrofon' videoları hakkında veri topladık. Bu verileri #secim2023 veri setiyle entegre ederek bir ideoloji tahmin modeli geliştirdik ve bu modeli konuk politikacıların programa katılmalarından önce ve sonra takipçi kompozisyonundaki değişiklikleri incelemek için uyguladık. Sonuçlar, 'Mevzular Açık Mikrofon'un siyasi çeşitliliğe sahip izleyicilere ulaşmak için alternatif bir kanal açtığını ve farklı siyasi mesajlara maruz kalmayı artırdığını göstermektedir. Bu da siyasi kutuplaşmayı azaltmaktadır. Ayrıca, izleyici yorumlarının ve gösteri videolarının transkriptinin duygu ve dilsel çeşitliliğinin analizi yoluyla bulgularımızı daha da destekliyoruz. Bu sonuçlar, dijital medyanın demokratik süreçlerdeki ve kutuplaşma dinamiklerine rolüne ilişkin daha geniş tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media has become a crucial platform in democratic processes, reshaping the public sphere by creating interactive spaces where individuals can engage with political actors and each other. However, it's criticized for creating echo chambers, driven by factors such as homophily, selective exposure and social media feed algorithms, which limit exposure to politically diverse perspectives. In this study, we hypothesize that in countries like Turkey, where the media is heavily controlled and society is highly polarized, shows such as 'Mevzular Acik Mikrofon' with open Q&A format reduce the political polarization by offering public space free of censorship. To test this hypothesis, we collected data about the 'Mevzular Acik Mikrofon' videos posted on the YouTube channel BaBaLa TV, along with the other political discussion shows. Integrating with the #secim2023 dataset, we developed an ideology estimation model and applied it to examine changes in follower composition for guest politicians before and after their program appearances. Results shows that 'Mevzular Açık Mikrofon' opens an alternative channel to reach politically diverse audience, increasing exposure to different political messages. This in turn reduces the political polarization. Also, through the analyses of sentiment and linguistic variation of audience comments and transcript of show's videos, we further support our findings. These results contribute to broader discussions on the role of digital media in democratic processes and polarization dynamics