0-6 yaş arası çocuğu olan annelerin ev kazaları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of mothers with children between 0-6 years of age about home accidents
  1. Tez No: 967829
  2. Yazar: BETÜL ŞEYMA YENİAY GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Kazalar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde büyük oranda çocukluk döneminde olmak üzere tüm yaş gruplarında önlenebilir sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Her yıl yüzlerce çocuk kazaların sonucunda ölmekte, milyonlarca çocuksa kazaların neden olduğu sakatlıklar ile yaşamına devam etmektedir. Kazaların birçoğu öngürülebilir ve önlenebilir. Bu nedenle kazaların önlenmesi, koruyucu sağlık hizmetlerinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu çalışma Karabük Merkez'inde 0-6 yaş çocuğu olan annelerin ev kazaları hakkındaki bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla planlanmış kesitsel bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki bu çalışma Karabük Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Karabük Merkez'de yer alan Aile v Sağlığı Merkezleri (ASM) (Bağlar ASM, Cumhuriyet ASM, Kayabaşı ASM, Vahdet ASM)'ne 01.07.2024- 31.12.2024 tarihlerinde başvuran 0-6 Yaş Arası Çocuğu Olan 204 Anneye yapıldı. Katılımcılara 69 soruluk anket formu uygulandı. Gönüllülük esasına göre yüz yüze uygulanan anket formunda sosyodemografik bilgiler, geçirilen kazalar ve güvenlik önlemleri ile ilgili sorular soruldu. Katılımcıların güvenlik önlemleri bilgi düzeylerini belirlemek üzere ''0-6 Yaş Çocuklarda Annenin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeği'' uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen katılımcıların yaş ortalaması 33,52 (±5,09), ortanca yaş 33'tü (19-49). Çocukların yaş ortalaması 43,13 (±22,7) ay olup, ortanca yaş 48 ay (0-72) olarak hesaplandı. Babaların yaş ortalaması 36,59 (±6,77), ortanca yaş ise 36'ydı (22-67). Çocukların yaşadığı kazalarda yüksekten düşme %11,33, kaygan zeminde düşme %4,93, ilaç içme %1,48, koroziv madde içme %1,48, üzerine eşya düşmesi %1,48, yabancı cisim yutma %1,48, kesici delici aletle yaralanma %1,48, ocakta yanık %0,99 ve kaynar madde dökülmesi %0,99 oranında görülmüştür. Katılımcıların %66,5'i priz koruyucu, %51,72'si pencere kilidi, %52,22'si dolap kilidi, %61,58'i TV/dolap sabitleyici, %63,05'i halı kaydırmaz, %66,83'ü köşeli eşya koruyucu, %70,44'ü balkonda korkuluk/file, %71,43'ü kapı tutucu, %86,7'si fırın ocak düğmesi koruyucusu kullandığını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction And Objective: Accidents are among the most preventable health problems in all age groups, mostly in childhood, in developed and developing countries. Every year, hundreds of children die as a result of accidents, and millions of children continue their lives with disabilities and losses caused by accidents. Many accidents are predictable and preventable. Therefore, preventing accidents constitutes an important part of preventive health services. This study is a cross-sectional study planned in Karabük Center to evaluate the knowledge, attitudes, and behaviors of mothers with 0-6 year old children about home accidents. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted on 204 mothers with children aged 0-6 who applied to the Karabük Education and Research Hospital Family Medicine Polyclinic and Family Health Centers (ASM) viii (Bağlar ASM, Cumhuriyet ASM, Kayabaşı ASM, Vahdet ASM) located in Karabük Center between 01.07.2024 and 31.12.2024. A 69-question survey form was applied to the participants. The survey form, which was applied on a voluntary basis using the face-to-face, asked questions about sociodemographic information, previous accidents and safety precautions. The ''Scale for Diagnosing Safety Precautions for Home Accidents in 0-6 Year-Old Children'' was applied to determine the participants' level of knowledge about safety precautions. Results: The average age of the participants included in the study was 33.52 (± 5.09) and the age of 33 was 33 (19-49). The average age of children was 43,13 (± 22.7) months and the median age was calculated as 48 months (0-72). The average age of fathers was 36,59 (± 6,77) and the median age was 36 (22-67). In the accidents experienced by children, the fall from the height is 11.33 %, the falling on a slippery floor is 4.93 %, the drug drinking 1.48 %, the corrosive substance drinking 1.48 %, the fall of goods on it, foreign body swallowing 1.48 %, cutter The injury with a piercing device was 1.48 %, burns 0.99 %in January and boiling substance pouring 0.99 66.5 %of the participants are socket protection, 51.72 %of the window lock, 52.22 %of the cabinet lock, 61.58 %are TV/cabinet stabilizer, 63.05 %do not shift carpet, 66 % , 83 of them are protective goods, 70.44 %of the balcony railing/net, 71.43 %of the door holder, 86.7 %of the oven stove button protector said they used.