Design and implementation of a threshold-based linking scheme to extend browser fingerprint lifespan
Tarayıcı parmak izi ömrünü uzatmak için eşik tabanlı bir bağlantılama yönteminin tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 967854
  2. Yazar: ELİF ECEM ŞAMLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALBERT LEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tarayıcı parmak izi alma, sağlam bir kimlik doğrulamasının gerekli olduğu finansal ve diğer güvenlik açısından kritik uygulamalarda kullanıcı tanımlama için güçlü bir araçtır. Ancak tarayıcı özniteliklerinin kararsızlığı nedeniyle parmak izleri sıklıkla hızlı bir şekilde değişmekte, bu da ömürlerini azaltmakta ve kullanıcı kolaylığını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada, parmak izi doğruluğunu zedelemeden tarayıcı parmak izlerinin dayanıklılığını artırmak üzere tasarlanmış yeni bir bağlantılama algoritması olan ThresholdFP önerilmektedir. ThresholdFP, küçük bir değişiklikten sonra parmak izini tamamen değiştirmek yerine parmak izleri arasında bir fark skoru hesaplar. Eğer toplam değişiklik ayarlanabilir bir eşik değerin altında kalıyorsa yeni parmak izi bir öncekine bağlanır ve zamanla bir soy zinciri oluşturur. Bu yaklaşım, küçük öznitelik dalgalanmalarının tolere edilmesini sağlar ve ek kimlik doğrulama kontrolleri tetiklenmeden izlenebilirliği artırır. Gerçekçi bir performans değerlendirmesi sağlamak amacıyla biri 235.000'den fazla parmak izi içeren kurumsal bir veri kümesi, diğeri bilinen tarayıcı örneklerinden elde edilmiş 5.774 parmak izine sahip etiketli bir gönüllü veri kümesi olmak üzere iki gerçek dünya veri kümesi toplanmış ve kullanılmıştır. ThresholdFP'nin en iyi performans gösteren varyantı, kurumsal veri kümesinde ortalama 55.7 gün, gönüllü veri kümesinde ise 50.1 gün izleme süresi (yani parmak izi ömrü) elde etmiş; sırasıyla %98'in üzerinde tahmini doğruluk ve %99.5 gerçek doğruluk sağlamıştır. Literatürdeki rakip yöntemlerle karşılaştırıldığında ThresholdFP ortalama parmak izi izlenebilirliğini %24.33 ile %106.30 arasında artırarak gerçek dünya koşulları altında etkinliğini ve dayanıklılığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Browser fingerprinting is a powerful tool for user identification in financial and other security-critical applications that require strong authentication. However, due to the instability of browser attributes, fingerprints often change rapidly, reducing their lifespan and negatively impacting user convenience. We propose ThresholdFP, a novel linking algorithm designed to extend the durability of browser fingerprints without compromising precision. Instead of replacing the fingerprint after even a small change, ThresholdFP computes a difference score between fingerprints. If the total change remains below a configurable threshold, the new fingerprint is linked to its predecessor, forming a lineage over time. This allows minor attribute fluctuations to be tolerated, improving persistence without triggering additional identity checks. To ensure realistic performance evaluation, we collected and utilized two real-world datasets: one institutional dataset with over 235,000 fingerprints and a labeled volunteer dataset containing 5,774 fingerprints from known browser instances. The best-performing variant of ThresholdFP achieved an average tracking duration (i.e., fingerprint lifetime) of 55.7 days on the institutional dataset and 50.1 days on the volunteer dataset, while maintaining over 98% estimated precision and 99.5% actual precision, respectively. Compared to rival methods in the literature, ThresholdFP improves average fingerprint tracking duration by 24.33% to 106.30%, demonstrating its effectiveness and robustness under real-world conditions.