Öğretmenlerin program okuryazarlığı yeterlik algısının yordayıcısı olarak öğretme motivasyonu, öğretimde bilinçli farkındalık ve üstbilişsel farkındalık
Teaching motivation, mindfulness in teaching, and metacognitive awareness as predictors of teachers' perceptions of curriculum literacy competency
- Tez No: 967866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETEM YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; öğretme motivasyonu, öğretimde bilinçli farkındalık ve üstbilişsel farkındalık değişkenlerinin ortaokul öğretmenlerinin program okuryazarlığı yeterlik algıları üzerindeki yordama düzeyinin yapısal eşitlik modeliyle (YEM) incelenmesi ve bu değişkenlerin betimsel olarak değerlendirilmesidir. Genel tarama modeline göre tasarlanan bu araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim ve öğretim yılında Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan izin doğrultusunda 21 ortaokulda görev yapmakta olan 304 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Öğretme Motivasyonu Ölçeği”,“Öğretimde Bilinçli Farkındalık Ölçeği”,“Öğretmenin Bilişüstü Farkındalık Ölçeği'' ve ”Program Okuryazarlığı Yeterlik Algısı Ölçeği" aracılığıyla toplanmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 24.0 ve IBM SPSS Amos programları aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın alt amaçlarına yönelik veriler, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma teknikleri ile araştırmanın hipotezlerine ilişkin veriler ise AFA, DFA ve YEM ile çözümlenmiştir. Araştırmanın alt amaçlarına ilişkin şu sonuçlara ulaşılmıştır: Araştırmanın birinci alt amacına ilişkin ortaokul öğretmenlerinin öğretme motivasyonları düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İkinci alt amaca ilişkin ise ortaokul öğretmenlerinin öğretimde bilinçli farkındalık düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın üçüncü alt amacına ilişkin ortaokul öğretmenlerinin üstbilişsel farkındalık düzeylerinin ortalamanın üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın dördüncü alt amacına ilişkin olarak ortaokul öğretmenlerinin program okuryazarlığı yeterlik algısı düzeylerinin de ortalamanın üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma hipotezlerine ilişkin olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır: Birinci hipoteze ilişkin olarak öğretme motivasyonunun öğretimde bilinçli farkındalığı pozitif yönde ve anlamlı etkilediği ortaya çıkmıştır. Araştırmanın ikinci hipoteze ilişkin olarak öğretme motivasyonunun öğretimde bilinçli farkındalığı anlamlı olarak açıkladığı tespit edilmiştir. Üçüncü hipoteze ilişkin olarak öğretme motivasyonunun üstbilişsel farkındalığı pozitif yönde ve anlamlı etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın dördüncü hipotezinde, öğretme motivasyonunun üstbilişsel farkındalığı anlamlı olarak açıkladığı saptanmıştır. Beşinci hipoteze ilişkin olarak öğretme motivasyonunun program okuryazarlığı yeterlik algısını pozitif yönde ve anlamlı şekilde etkilediği saptanmıştır. Altıncı hipoteze ilişkin olarak öğretimde bilinçli farkındalığın program okuryazarlığı yeterlik algısını pozitif yönde ve anlamlı etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Yedinci hipoteze ilişkin olarak üstbilişsel farkındalığın, program okuryazarlığı yeterlik algısını pozitif yönde ve anlamlı etkilediği tespit edilmiştir. Son hipotezinde ise öğretme motivasyonu, öğretimde bilinçli farkındalık ve üstbilişsel farkındalığın birlikte program okuryazarlığı yeterlik algısını pozitif yönde ve anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Diğer bir deyişle; öğretme motivasyonu, öğretimde bilinçli farkındalık ve üstbilişsel farkındalık, öğretmenlerin program okuryazarlığı yeterlik algılarının anlamlı yordayıcılarıdır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is to examine the extent to which teaching motivation, mindfulness in teaching, and metacognitive awareness predict middle school teachers' perceptions of curriculum literacy competence, using the structural equation model. Additionally, the study aims to evaluate these variables descriptively. Designed according to the general survey model, the study group of this research consists of 304 middle school teachers working in schools affiliated with the District Directorates of National Education in the Kepez, Konyaaltı, and Muratpaşa districts of Antalya during the 2024–2025 academic year. The research data were collected using the“Teaching Motivation Scale,”the“Mindfulness in Teaching Scale,”the“Teacher's Metacognitive Awareness Scale,”and the“Curriculum Literacy Competency Perception Scale”The data were analyzed using IBM Statistics SPSS 24 and IBM Statistics Amos software. Data related to the sub-objectives of the research were analyzed using frequency, percentage, arithmetic mean, and standard deviation techniques. In contrast, data related to the research hypotheses were analyzed using Exploratory Factor Analysis (EFA), Confirmatory Factor Analysis (CFA), and Structural Equation Modeling (SEM). Findings related to the sub-objectives of the research are as follows: Regarding the first sub-objective, it was found that middle school teachers' levels of teaching motivation were above average. For the second sub-objective, it was concluded that their level of mindfulness in teaching was above average. Regarding the third sub-objective, it was found that middle school teachers' metacognitive awareness levels were also above average. As for the fourth sub-objective, it was determined that the levels of curriculum literacy competency perception among middle school teachers were above average. Regarding the research hypotheses: For the first hypothesis, it was found that teaching motivation positively and significantly affects mindfulness in teaching. For the second hypothesis, it was determined that teaching motivation significantly predicts mindfulness in teaching. For the third hypothesis, the results showed that teaching motivation positively and substantially affects metacognitive awareness. The fourth hypothesis revealed that teaching motivation significantly predicts metacognitive awareness. According to the fifth hypothesis, teaching motivation was found to positively and significantly affect the perception of curriculum literacy competence. For the sixth hypothesis, it was concluded that mindfulness in teaching positively and significantly affects the perception of curriculum literacy competence. Regarding the seventh hypothesis, it was found that metacognitive awareness positively and significantly affects the perception of curriculum literacy competence. The final hypothesis concluded that teaching motivation, mindfulness in teaching, and metacognitive awareness together positively and significantly affect the perception of curriculum literacy competence. To sum up, teaching motivation, mindfulness in teaching, and metacognitive awareness are significant predictors of teachers' perceptions of curriculum literacy competence. Based on the research results, several recommendations have been presented.