Okul aile iş birliğine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on school-family collaboration
- Tez No: 967867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı okul aile işbirliğine ilişkin öğretmen görüşlerini incelemektedir. Nitel araştırma modellerinden durum çalışması ile tasarlanan bu araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Antalya ili merkez ilçelerindeki Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapmakta olan 10 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler,“Okul aile işbirliğine ilişkin öğretmen görüşleri”isimli yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada çalışma grubu belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemi ile maksimum çeşitlilik örneklemesi yöntemleri kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Katılımcılardan alınan görüşler doğrultusunda öğretmenler; okul aile işbirliğinin öğrencilere özgüven, motivasyon, farkındalık anlamında fayda sağladığını, aile ve okul arasında iletişimi güçlendirdiğini, sosyal etkileşim sağladığını, öğretmenlerin sınıf düzenini sağlama ve planlı hareket etme anlamında kolaylık sağladığını düşünmektedir. Ayrıca öğretmenler; okul aile işbirliğinin artırılmasında ailelerle yüzyüze görüşmenin, okulda etkinlik yapmanın, ev ziyareti gerçekleştirmenin, mesaj atmanın, telefonla aramanın ve sosyal medyadan iletişim kurma yönetiminin etkili olduğunu ifade etmişlerdir. Öğretmenler okul aile işbirliği kapsamında yapılacak ev ziyaretlerini faydalı bulurken bu sürecin hazırlık, haberleşme, plan gerektirdiğini ve güvenlik sorunu nedeniyle tedirginlik yaşadıklarını belirtmişlerdir. Öğretmenler okul aile işbirliğinin oluşması ve devam etmesi için ailelerin önyargılı olmamaları gerektiğini, okula ve öğrenciye karşı duyarsız davranmamaları gerektiğini düşünmektedir. Sonuç olarak okul aile işbirliği; öğrencilerin sosyal, psikolojik, akademik anlamda olumlu değişimini sağlamakta, öğretmen başarısını olumlu yönde etkilemekte, okul ve aile arasında ilişkiyi güçlendirmekte, öğretmenlerin ve ailelerin birbirinden beklentilerinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Okul aile işbirliğinin eğitimin kalitesinin artması, verimli bir eğitim sürecinin gerçekleşmesi açısından önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine teachers' views on school-family collaboration. Designed with a case study from qualitative research models, the study group of this study consists of 10 teachers working in official primary and secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in the central districts of Antalya province in the 2024-2025 academic year. The data obtained from the study were obtained using a semi-structured interview form titled“Teachers' views on school-family collaboration”. In the study, purposeful sampling method and maximum diversity sampling methods were used to determine the study group. The data obtained with the semi-structured interview form were analyzed with the descriptive analysis method. According to the opinions received from the participants, teachers think that school-family collaboration benefits students in terms of self-confidence, motivation, and awareness, strengthens communication between families and schools, provides social interaction, and facilitates teachers' classroom order and planned actions. In addition, teachers stated that meeting families face to face, organizing activities at school, making home visits, sending messages, calling, and communicating on social media are effective in increasing school-family collaboration. While teachers find home visits to be made within the scope of school-family collaboration useful, they stated that this process requires preparation, communication, planning, and they experience anxiety due to security issues. Teachers think that families should not be prejudiced and should not be insensitive to the school and students in order for school-family collaboration to occur and continue. As a result, school-family cooperation provides positive change in students' social, psychological and academic terms, positively affects teacher success, strengthens the relationship between school and family, and contributes to understanding the expectations of teachers and families from each other. It has been concluded that school-family cooperation is important in terms of increasing the quality of education and realizing an efficient education process.