Sanal kumar bağımlısı bireylerin aile stresörleri ve kişilik özelliklerine göre analizi
An analysis of online gambling addicted individuals based on family stressors and personality traits
  1. Tez No: 967874
  2. Yazar: CEMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKARÇAY ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırma, 18 yaş ve üzeri bireylerin çevrim içi kumar bağımlılığı düzeylerinin, kişilik özellikleri, aile stresörleriyle başa çıkma stratejileri ve sosyo-demografik değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Bowen Aile Sistemleri Kuramı çerçevesinde yürütülen çalışmada, bireysel özellikler ile aile sisteminin bağımlılık davranışları üzerindeki etkileşimi çok boyutlu olarak değerlendirilmiştir. Örneklemi, Türkiye genelinde Yeşilay Danışmanlık Merkezleri'ne (YEDAM) çevrim içi kumar problemiyle başvuran 200 yetişkin oluşturmaktadır. Kesitsel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada veri toplama araçları olarak İnternet Kumar Bağımlılığı Ölçeği, Aile Stresörleriyle Başa Çıkma Ölçeği ve Cervantes Kişilik Ölçeği uygulanmıştır. Veriler t-testi, ANOVA, korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular, düşük duygusal denge (yüksek nörotizm) ve düşük tutarlılık düzeylerinin kumar motivasyonunu ve olumsuz duygulanımı anlamlı şekilde artırdığını; aile içinde görev paylaşımı, planlama ve duygusal destek gibi işlevsel başa çıkma stratejilerinin ise bağımlılık riskini azalttığını göstermiştir. Ailede kumar öyküsünün bulunması, bağımlılık düzeyini anlamlı biçimde yükseltmiştir. Bowen kuramı bağlamında, düşük duygusal ayrışma ve yetersiz sistem dengesi, bireylerin dışsal stresörler karşısında daha kırılgan hale gelmesine ve kumar davranışına yönelmesine zemin hazırlamaktadır. Sonuçlar, çevrim içi kumar bağımlılığının yalnızca bireysel eğilimlerle değil, aile işlevselliği ve sosyo-ekonomik koşulların etkileşimiyle şekillendiğini ortaya koymakta; bu doğrultuda bireysel danışmanlık kadar aile temelli, sistemik ve çok disiplinli müdahale programlarının geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the individual and familial factors associated with online gambling behavior through a multidimensional approach within the framework of Bowen's Family Systems Theory. The sample consists of 200 adults aged 18 and over who applied to Green Crescent Counseling Centers (YEDAM) across Türkiye for online gambling problems. Participants were not formally diagnosed with a psychiatric disorder; rather, they were individuals seeking help from YEDAM, and no diagnostic criteria were required. In this context, the study investigated the effects of personality traits (emotional stability, conscientiousness, extraversion/introversion) and coping strategies for familial stressors on online gambling motivation and addiction levels. Conducted using a cross-sectional survey design, data were collected via the Internet Gambling Addiction Scale (IGAS), the Coping with Family Stressors Scale (CFSS), and the Cervantes Personality Scale. The data were analyzed through t-tests, ANOVA, correlation, and hierarchical regression analyses. Findings revealed that low emotional stability (high neuroticism) and low conscientiousness significantly and positively predicted gambling motivation. Moreover, online gambling behavior was found to be more prevalent among individuals who were less effective in coping with familial stressors. Hierarchical regression analysis indicated that emotional stability and family coping strategies were significant predictors of gambling motivation, while the contribution of conscientiousness was limited. Overall, results demonstrate that online gambling behavior is shaped not only by individual factors but also by intertwined familial and systemic influences. These findings highlight the necessity of developing family-based preventive and empowering programs in addition to individual psychosocial interventions in combating gambling addiction.