Diverging Neighbors: Responses of Poland, Romania and Hungary to the Russian invasion of Ukraine
Farklılaşan Komşular: Polonya, Romanya ve Macaristan'ın Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline verdikleri tepkiler
- Tez No: 967888
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, Doğu Avrupa bölgesinde meydana gelen ve Ukrayna'nın komşularını etkileyen küresel ölçekli bir çatışmadır. Bu tez Polonya, Romanya ve Macaristan'ın bu savaşa verdiği farklı cevapları incelemektedir. Bu cevaplar, jeopolitik, ulusal kimlik ve enerji bağımlılığı olmak üzere üç temel faktör üzerinden analiz edilmektedir. Benzer tarihleri olmasına ve AB ve NATO üyesi olmalarına rağmen, bu ülkeler farklı tutumlar benimsemişlerdir. Macaristan, AB süreçlerinde uyumsuz bir üye devlet olarak kendini güvence altına almış ve Rusya ile ilişkilerini sürdürmüştür. Polonya, Ukrayna'nın önde gelen destekçilerinden biri olmuş ve kendisini bölgesel bir güvenlik merkezi olarak konumlandırmıştır. Romanya ise, çatışmanın olası yayılma olasılığından duyduğu endişe ve NATO yükümlülükleriyle belirginleşen temkinli ancak sorumlu bir duruş sergilemiştir. Bahsedilen faktörlerin etkisi bu üç ülkenin Rusya'nın etkisine olan zafiyet seviyeleri ile açıklanmaktadır. Bu tez, bu üç vakanın karşılaştırmalı analizi ile jeopolitik koşulların, ulusal kimlik eğilimlerinin ve enerji bağımlılığı düzeylerinin bu ülkelerin Ukrayna'nın işgaline verdiği tepkileri nasıl etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Russian invasion of Ukraine is a global-scale conflict happening in the Eastern European region and impacting Ukraine's neighbors. This thesis examines the diverging responses of Poland, Romania and Hungary to the war. The responses are analyzed through three key factors that are geopolitics, national identity and energy dependence. Despite sharing similar historical experiences and being EU and NATO members, these states have adopted different stances. Hungary responded by being a non-compliant member state in the EU processes and maintained its relations with Russia. Poland responded by being a leading supporter of Ukraine and positioning itself as a regional security hub. Romania displayed a cautious but responsible stance visible in its concern for a potential spillover and its commitment to NATO responsibilities. The impact of the aforementioned factors on these states' responses are explained through the extent to which these states are vulnerable to Russian influence. Through a comparative analysis of these three cases, this thesis displays how geopolitical conditions, national identity tendencies and energy dependence levels have influenced these states' responses to Ukraine's invasion.