Baryum alüminyum borat (BaAl2B2O7) malzemesinin adsorban olarak davranışının araştırılması
Investigation of the behavior of barium aluminum borate (BaAl2B2O7) material as an adsorbent
- Tez No: 967899
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN PEKGÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, bor elementi içeren bir adsorban kullanılarak üç farklı anyonik boyar maddelerin sulu çözeltileri kullanılarak adsorpsiyon davranışları incelenmiştir. Adsorban olarak BaAl2B2O7 malzemesi kullanılmıştır. İlk olarak adsorban yakma yöntemi kullanılarak laboratuvarda sentezlenmiştir. Sentezlenen adsorban XRD ve FTIR teknikleri kullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır. BaAl2B2O7 malzemesi kullanılarak Kongo kırmızısı (497 nm), Metil mavisi (595 nm) ve Alizarin sarısı GG (353 nm) çözeltilerinin renk giderim özelliği bir spektrofotometre cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Her üç boyar maddenin renk giderim verimlilikleri, adsorban miktarı ve temas süresi gibi iki parametre kullanılarak sulu ortamda ve oda sıcaklığında ölçülmüştür. Son olarak Kongo kırmızısı, Alizarin sarısı GG ve Metil mavisi boyar maddelerinin adsorban madde miktarına bağlı olarak renk giderim verimlilikleri sırasıyla % 79,83, % 85,43 ve % 94,4 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak BaAl2B2O7 malzemesinin üç farklı anyonik boyar maddenin sulu çözeltilerinin rengini yüksek oranda giderdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the adsorption behavior of three different anionic dyes was investigated using aqueous solutions of an adsorbent containing boron. BaAl2B2O7 was used as the adsorbent. Initially, the adsorbent was synthesized in the laboratory using the combustion method. The synthesized adsorbent was characterized using XRD and FTIR techniques. The color removal properties of Congo red (497 nm), Methyl blue (595 nm), and Alizarin yellow GG (353 nm) solutions using BaAl2B2O7 were measured using a spectrophotometer. The color removal efficiencies of all three dyes were measured in aqueous media and at room temperature using two parameters: the amount of adsorbent and the contact time. Finally, the color removal efficiencies of Congo red, Alizarin yellow GG, and Methyl blue dyes, depending on the amount of adsorbent, were found to be 79.83%, 85.43%, and 94.4%, respectively. As a result, it was understood that BaAl2B2O7 material decolorized the aqueous solutions of three different anionic dyes at a high rate.