BİLSEM öğrencilerinin teste hazırlık ve test yanıtlama stratejileri
Test preparation and test-taking strategies of BİLSEM students
  1. Tez No: 967911
  2. Yazar: HÜSEYİN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, Bilim ve Sanat Merkezleri'nde (BİLSEM) öğrenim gören ortaokul öğrencilerinin teste hazırlık ve test yanıtlama stratejilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde akademik başarı, yalnızca bilişsel yeterliklerle sınırlı olmayıp öğrencilerin sınavlara yönelik hazırlık süreçlerinde ve sınav anındaki stratejik davranışlarında da belirleyici rol oynamaktadır. Üstün yetenekli bireylerin eğitiminde önemli bir model sunan BİLSEM'ler, öğrencilerin bireysel potansiyellerini en üst düzeyde geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda, öğrencilerin testlere hazırlık sürecinde ve test çözme esnasında başvurdukları stratejilerin belirlenmesi, hem bireysel öğrenme süreçlerinin desteklenmesi hem de eğitim programlarının iyileştirilmesi açısından önem arz etmektedir. Araştırma, betimsel tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiş; Antalya ili merkez ilçelerindeki BİLSEM'lerde öğrenim gören ortaokul öğrencileri örneklemiyle yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak Teste Hazırlık Stratejileri Ölçeği (THSÖ) ve Test Yanıtlama Stratejileri Ölçeği (TYSÖ) kullanılmıştır. Elde edilen veriler; cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumu, devam edilen BİLSEM merkezi ve programına göre analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin strateji kullanım düzeylerinin bazı demografik değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Özellikle kız öğrencilerin bilişsel ve sosyal stratejilerde erkek öğrencilere göre daha yüksek puanlara sahip oldukları, yaş ve sınıf düzeyine göre strateji kullanımında artış gözlendiği ve anne-baba eğitim düzeyinin özellikle bilişötesi stratejiler üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca farklı BİLSEM merkezleri ve programları arasında da strateji kullanım düzeylerinde anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, üstün yetenekli öğrencilerin sınavlara hazırlık ve test çözme süreçlerinde başvurdukları stratejilerin belirlenmesine katkı sunmakta; eğitimciler, rehberlik uzmanları ve politika yapıcılar için yol gösterici veriler sunmaktadır. Araştırma, test stratejilerine yönelik bireyselleştirilmiş eğitim uygulamalarının geliştirilmesinde ve üstün yetenekli bireylerin potansiyellerinin etkin kullanımı açısından literatüre önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the test preparation and test-taking strategies of middle school students attending Science and Art Centers (BİLSEM) in Türkiye. Today, academic success is influenced not only by cognitive competence but also by students' strategic behaviors during test preparation and examination processes. BİLSEM institutions, which play a vital role in the education of gifted students, are designed to help these students realize their full potential through individualized and enriched learning environments. In this context, identifying the strategies used by students during test preparation and while answering test questions is crucial for supporting their learning processes and enhancing instructional practices. The study was conducted using a descriptive survey model with a sample of middle school students from BİLSEM centers in the central districts of Antalya. Data were collected through the Test Preparation Strategies Scale (THSÖ) and the Test-Taking Strategies Scale (TYSÖ). The data were analyzed in relation to demographic variables such as gender, age, grade level, parental education level, and the BİLSEM center and program attended. The findings revealed significant differences in students' strategy use based on various demographic factors. Female students scored higher in cognitive and social strategy subscales compared to males; an increase in strategy use was observed with age and grade level; and parental education level significantly affected metacognitive strategies. Additionally, differences in strategy use were also found across different BİLSEM centers and programs. This study contributes to the understanding of the strategies employed by gifted students during test preparation and test-taking processes. It offers valuable insights for educators, guidance counselors, and policymakers, emphasizing the importance of individualized educational practices and the strategic use of student potential. The findings provide significant contributions to the literature on educational psychology and gifted education.