Benlik uyum teorisi perspektifinde sohbet robot kullanan markaların marka bağlılığı ve marka sadakati
Brand attachment and brand loyalty of the brands that use chatbots in the perspective of self-congruity
  1. Tez No: 967920
  2. Yazar: GULHAN SABAH NAJMALDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, tüketicilerin sohbet robotu kullanan markalara gösterdikleri bağlanma davranışının benlik uyum boyutlarının markaya bağlanma üzerindeki etkilerini araştırmayı hedeflemektedir. Tezin diğer amacı, marka bağlılığının marka sadakati üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, bu ilişkileri analiz etmek için sohbet robotu kullanan markaların marka bağlılığına ilişkin bir model önermiştir ve bu ilişkiler test edilmiştir. Birleşik Krallık'tan (Londra)'dan toplanan 365 anketi Yapısal Eşitlik Modellemesi kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Araştırma bulguları, sosyal, ideal ve gerçek benlik uyumlarının markaya bağlanma üzerinde olumlu etkisini göstermiştir. Diğer yandan Markaya bağlanma, marka sadakatinin önemli bir göstergesidir. Araştırmanın ulaştığı diğer bir bulgu ise, kamusal öz-bilinç, genişletilmiş benlik ve sohbet robotuna olan ilk güven değişkenlerin düzenleyici etkisini ortaya çıkmasıdır. Bu doğrultuda, pazarlama literatüründe tüketici katılımını ve davranışların etkileşimlerini inceleyerek, bireylere ve işletmelere stratejik içgörüler sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmayla, pazarlama, psikoloji ve Yapay zekâ literatürüne önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to investigate how consumers' attachment behavior toward chatbot-using brands influences their perception of self-congruity and emotional attachment to the brand. Another goal of the dissertation is to investigate how brand attachment affects brand loyalty. According to these connections, the study put forth a model for brand attachment of chatbot-using brands and examined the network of relationships. The study used structural equation modeling to examine 365 surveys that were gathered from the United Kingdom. The results demonstrate that brand attachment is positively impacted by actual self-congruity, ideal self-congruity, and social self-congruity. Furthermore, a significant factor in determining brand loyalty is brand attachment. The moderating influence of the factors of self-extension, public self-consciousness, and initial trust in chatbots is another finding of the dissertation. In this direction, it aims to provide strategic insights to individuals and businesses by examining the interactions of consumer participation and behaviors in marketing literature. It is anticipated that this research will significantly advance the fields of artificial intelligence, psychology, and marketing.