Sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğrenci merkezli öğrenme ortamlarının düzenlenme durumlarının incelenmesi
An investigation of social sciences teachers' organization of student-centered learning environments
  1. Tez No: 967921
  2. Yazar: SERKAN KAFNUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma 2005-2006 eğitim öğretim yılında yürürlüğe giren yapılandırmacı eğitim felsefesi anlayışına ait Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görüşlerini, ders ortamında uygulama düzeylerini ve uygulama esnasında yaşadıkları problemleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında devlet ortaokullarında görev yapmakta olan Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin öğrenci merkezli öğrenme ortamlarının düzenlenme durumlarının incelenmesine yönelik görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu Antalya ilinin Muratpaşa ilçesindeki devlet okullarında görev yapmakta olan 14 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak nitel araştırma yöntemi kullanılmış, çoklu durum deseni benimsenmiş, görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşme yapılacak her bir okula gidilerek ders saatleri dışında Sosyal Bilgiler öğretmenleriyle bire bir yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiş, görüşme formunda sorulan açık uçlu soruları cevaplamaları istenmiştir. Öğretmenlerin vermiş oldukları cevaplara hiçbir şekilde dokunulmadan olduğu gibi raporlaştırılmıştır. Araştırmanın verileri nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin öğrenci merkezli öğrenme ortamlarının düzenlenme durumlarının genel olarak yüksek olduğu ve başarılı bir şekilde uygulandığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra Sosyal Bilgiler öğretmenleri yapılandırmacı eğitim anlayışını uygulama esnasında karşılaştıkları birtakım sorunları da ifade etmişlerdir. Bu sorunların başında sosyal bilgiler ders öğretim saatlerinin yetersiz olması, okullardaki materyal eksiklikleri, sınıf ortamlarının fiziki yetersizliği gibi sorunlarla karşılaştıkları, bu sorunların da yapılandırmacı eğitim felsefesi anlayışını uygulamada aksaklıklar oluşturduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to determine the views of Social Studies teachers on the constructivist educational philosophy that came into force in the 2005-2006 academic year, their level of implementation in the lesson environment and the problems they experienced during implementation. The research was carried out to reveal the views of Social Studies teachers working in public secondary schools in the 2023-2024 academic year on the examination of the organization of student-centered learning environments. The research group consisted of 14 Social Studies teachers working in public schools in Muratpaşa district of Antalya province. Qualitative research method was used as a data collection tool, multiple case design was adopted, and interview technique was used. One-on-one face-to-face interviews were conducted with Social Studies teachers outside of class hours by going to each school to be interviewed, and they were asked to answer the open-ended questions asked in the interview form. The answers given by the teachers were reported as they were without being touched in any way. The data of the study were analyzed with the descriptive analysis model, one of the qualitative research methods. As a result of the study, it was concluded that the Social Studies teachers' level of organizing student-centered learning environments was generally high and successfully implemented. In addition, Social Studies teachers also expressed some problems they encountered during the implementation of the constructivist education approach. One of these problems is that they face problems such as insufficient social studies course teaching hours, lack of materials in schools, physical inadequacy of classroom environments, and these problems cause problems in the implementation of constructivist education philosophy.