The effect of foreign debt, investment, and commodity exports on Indonesia's GDP in the era of president Jokowi Dodo
Başkan Jokowi Dodo döneminde dış borç, yatırım ve emtia ihracatının Endonezya'nın GSYH'sine etkisi
- Tez No: 967929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE KIRER SILVALECUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, 2014–2024 yılları arasında Başkan Joko Widodo yönetimi döneminde dış borç, doğrudan yabancı yatırım (DYY) ve emtia ihracatının Endonezya'nın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYH) üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu dönem, artan dış borç seviyesi, yabancı sermaye girişleri ve nikel gibi emtiaların ihracatına yönelik işleme politikalarının yeniden uygulanmasıyla karakterize edilmektedir. Çalışmada kullanılan veriler, Bank Indonesia'nın (BI) SEKI (Endonezya Ekonomi ve Finansal İstatistikleri) başlıklı yayını ile kitaplar, dergiler ve benzeri diğer ikincil kaynaklardan elde edilmiştir. Analiz kapsamında Otoregresif Dağıtılmış Gecikmeli Model (ARDL) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, doğrudan yabancı yatırımın kısa ve uzun vadede GSYH üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını ortaya koymaktadır. Buna karşılık, dış borç ve emtia ihracatının GSYH büyümesiyle pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulgular, Endonezya ekonomisinin büyümesinde dış borçlanma ve ihracatın hâlâ temel itici güçler olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores how external debt, foreign direct investment (FDI), and commodity exports have influenced Indonesia's Gross Domestic Product (GDP) during the presidency of Joko Widodo, covering the years 2014 to 2024. This period has been characterized by a noticeable increase in external borrowing, growing inflows of foreign investment, and a renewed emphasis on downstreaming policies, especially in the export of key commodities like nickel. The analysis is based on secondary data drawn primarily from Bank Indonesia's SEKI (Indonesian Economic and Financial Statistics), along with additional sources such as books, academic journals, and related publications. To investigate the relationships among the variables, the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model was employed. The results show that FDI has no significant effect on GDP in either the short or long term. On the other hand, both external debt and commodity exports demonstrate a strong and positive relationship with economic growth. These findings suggest that Indonesia's economy continues to rely heavily on debt and export performance as its main engines of growth.