Markaların dijital boykot çağrılarına karşı geliştirdiği iletişim stratejileri: Starbucks, Mcdonald's ve Burger King örnekleri
Communication strategies developed by brands in response to digital boycott calls: The cases of Starbucks, Mcdonald's and Burger King
- Tez No: 967961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ KEBA EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, 7 Ekim 2023'te başlayan İsrail-Filistin çatışmasının ardından Starbucks, McDonald's ve Burger King markalarının Türkiye'deki sosyal medya hesaplarına gelen kullanıcı tepkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle X (Twitter) platformunda yükselen dijital boykot çağrıları üzerinden, markaların kriz döneminde sergilediği iletişim stratejileri analiz edilmiştir. Bu araştırmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş ve çalışma, Coombs'un Durumsal Kriz İletişimi Teorisi (SCCT) çerçevesinde yapılandırılmıştır. Burger King, McDonald's ve Starbucks markalarının resmi X hesaplarında yer alan en yüksek etkileşimli paylaşımlar, karşılaştırmalı örnek olay analizi yöntemiyle incelenmiştir. Her marka için seçilen en yüksek etkileşimli paylaşımlar, içerik analizi yöntemi ile ele alınmış; sosyal medya kullanıcılarının kriz sürecine yönelik söylemleri, duygusal tepkileri ve iletişim beklentileri tematik analiz yoluyla sınıflandırılmıştır. Araştırma bulguları, dijital boykot çağrılarının ardından gelişen tüketici tepkilerinin, markaların iletişim stratejilerini doğrudan etkilediğini ve bu stratejilerin sosyal medya etkileşimleri doğrultusunda şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine user reactions directed at the social media accounts of Starbucks, McDonald's, and Burger King in Turkey following the outbreak of the Israel-Palestine conflict on October 7, 2023. In particular, it focuses on the rising digital boycott calls on the X (Twitter) platform and analyzes the communication strategies adopted by these brands during the crisis period. A mixed-methods approach was employed, and the study was structured within the framework of Coombs' Situational Crisis Communication Theory (SCCT). The most highly engaged posts shared on the official X accounts of Burger King, McDonald's, and Starbucks were examined using the comparative case study analysis method. For each brand, the posts with the highest engagement were analyzed through content analysis, and social media users' discourse, emotional responses, and communication expectations during the crisis were classified through thematic analysis. The findings reveal that consumer reactions emerging after digital boycott calls directly influenced the brands' communication strategies and that these strategies were shaped in line with social media engagement.