Toplumsal cinsiyet eşitsizliği bağlamında kadının sinemadaki temsilini ve toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden inşasını okumak: Şanlıurfa yerelinde bir alımlama çalışması
Reading the representation of women in cinema and the reconstruction of gender roles in the context of gender inequality: A reception study in Şanlıurfa
  1. Tez No: 967978
  2. Yazar: FATMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. EMRE KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, sinemanın toplumsal cinsiyet temsillerini kültürel bağlamda nasıl yansıttığını, kadın izleyicilerin bu temsilleri nasıl alımladıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Şanlıurfa yerelinde“Leyla'nın Kardeşleri”filmi özelinde yürütülen araştırmada, kadın katılımcıların filmdeki kadın karakterlere yönelik okuma biçimleri analiz edilmiştir. Kültürel Çalışmalar ekolünün izleyici odaklı yaklaşımı doğrultusunda gerçekleştirilen bu nitel araştırmada, Tamar Liebes'in Tamar Liebes'in, Stuart Hall'un üçlü modelini geliştirerek oluşturduğu“televizyon metinlerine katılma biçimleri”modeli temel alınmış katılımcıların büyük oranda yapısal okumalar yaptıkları görülmüştür. Ağırlıklı olarak göndergesel okumalar kategorisinde gerçekçi okuma ile yapısal okumalar kategorisine göre de ideolojik okumalar gerçekleştirmişlerdir. Bununla beraber oyuncul okumalara da başvurulmuştur. Katılımcılar gündelik yaşantılarına film anlatısını entegre ederek ataerkil yapıyı yeniden ürettikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how cinema reflects gender representations within a cultural context and how female audiences interpret these representations. Conducted in Şanlıurfa with a focus on the film Brothers of the Leyla, the research analyzes women's modes of reading the female characters in the narrative. Following the audience-centered perspective of the Cultural Studies tradition, this qualitative research adopts Tamar Liebes' model of“modes of involvement with television texts,”which expands upon Stuart Hall's encoding/decoding framework. The findings reveal that participants predominantly engaged in structural readings. Most readings were categorized as referential (realistic readings) and ideological within the structural category, while playful readings were also employed. Furthermore, it was observed that participants integrated the film's narrative into their everyday experiences, thereby contributing to the reproduction of patriarchal structures.