Toplumsal cinsiyet çalışmaları çerçevesinde Emin Alper sineması
Emin Alper cinema within the framework of gender studies
- Tez No: 982882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN SOFUOĞLU KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Arkaik dönemden günümüze kadar yaşayan tüm toplumlar, toplumsal cinsiyet temelinde normlara sahip olmuşlardır. İktidarlar ve eril sistem, cinsiyet eşitsizliği üzerinden kendi otoritesini güçlendirmiştir. Tarih boyunca bu otorite, kadınları ötekileştirmiş, erkeklerin egemenliğini meşru kılmıştır. Bu eşitsizlik, Endüstri Devrimi ile birlikte kabul görmemeye başlamıştır. Endüstri Devrimi'nden sonra başlayan işçi hareketleri, zamanla kadın hareketine dönüşmüştür. Feminizmin ortaya çıkışı bu hareketleri güçlendirmiş, kadınların belirli haklar kazanmasını sağlamıştır. Sinema da bu hareketleri kendisine konu etmiş, kadının temsilini beyazperdeye yansıtmış ve toplumsal cinsiyet konusunu da işlemiştir. Fakat kadının sinemada temsili daima tartışılmıştır. Hollywood sineması başta olmak üzere bazı filmler kadını meta olarak karakterize ederken, bazı filmler kadınlık ve erkeklik ile ilgili durumları ekrana taşımayı tercih etmişlerdir. Emin Alper ise Türk sinemasında toplumsal cinsiyet sorunsalını ve daha spesifik olarak kadın v erkek olmanın toplumsal pozisyonlarını işleyen sayılı yönetmenlerden birisidir. Bu bağlamda bu tez Emin Alper sinemasının dört filmi üzerinden toplumsal cinsiyet tartışmalarını ele alacaktır.
Özet (Çeviri)
From the archaic period to the present, all societies have had norms based on gender. Powers and masculine systems have strengthened their authority through gender inequality. Throughout history, this authority has marginalized women and legitimized male dominance. This inequality began to be unacceptable with the Industrial Revolution. The labor movements that began after the Industrial Revolution gradually evolved into the women's movement. The emergence of feminism strengthened these movements and enabled women to gain certain rights. Cinema has also addressed these movements, projecting women's representation onto the silver screen and addressing gender issues. However, the representation of women in cinema has always been a subject of debate. While some films, particularly Hollywood, have characterized women as commodities, others have chosen to portray situations related to femininity and masculinity. Emin Alper is one of the few directors in Turkish cinema who has addressed gender issues and, more specifically, the social positions of men and women. In this context, this thesis will examine gender debates through four films by Emin Alper.