Karadeniz bölgesi dalga verilerinin özellikleri
Properties of black sea region wave data
- Tez No: 96798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Kıyı ve liman mühendisliğinin çözülmesi gereken önemli problemlerinden biri deniz yüzeyinde oluşan dalgaların tanımının yapılabilmesidir. Bugüne kadar yapılmış olan dalga tarif yöntemleri,dalganın basit periyodik bir hareket yaptığını,sabit yükseklik ve periyoda sahip olduğu varsayımına dayanmaktadırlar. Oysa bu tarif yöntemleri gerçek deniz yüzeyinde rastgele oluşan dalgaların tanımlanmasında yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle gerçek deniz dalgalarının daha iyi anlaşılabilmesi için düzensiz dalga tarif yöntemlerinin bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışma dahilinde daha önce çeşitli araştırmacılar tarafından sunulmuş olan teorik formüllerin uygulaması yapılmış,Karadeniz bölgesinde bulunan Ordu, Sinop ve Trabzon İllerinden alınmış olan gerçek dalga verilerinin, düzensiz dalga tarifi yöntemlerine göre analizleri yapılarâk,teorik yöntemler ile gerçek dalga verilerinin uyumu araştırılmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır; Çalışmanın birinci bölümünde düzensiz dalga tarif yöntemleri konusunda genel bilgiler ve literatür çalışmaları sunulmuştur. İkinci bölümde bu tez kapsamında yapılan çalışmalar kısaca özetlenmiştir. Üçüncü bölümde dalga tarifi ile ilgili yapılan teorik çalışmalardan ve Ordu,Sinop,Trabzon İllerinde gözlenen dalga verilerinden elde edilen bulgulara değinilmiştir. Dördüncü bölümde elde edilen bulguların irdelenmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiştir. Altıncı bölümde öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Dalga Spektrumu,Dalga Periyodu, Spektrum Momenti, Dalga Yüksekliği, Spektrum Tarif Parametreleri. vıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Properties of Black Sea Region Wave Data Description of irregular waves is one of the most important problems of coastal and port engineering. The description methods made so far depend generally on the assumption that a wave make a simple periodic movement and have a constant height and period. These methods, however, are inadequate in defining the waves occured on real sea surface. Therefore, in order to understand the sea waves more accurately, it is necessary to know the description methods of irregular waves. In this study, some applications on theoretical equations proposed by various researches are performed and, by analyzing the real wave data in Ordu, Sinop and Trabzon, the agreement between the theoretical methods and wave data is studied. The study comprises six chapters. In the first chapter, general knowledge about the description methods of irregular waves and a literature review are given. In the second chapter, the studies which were performed in this study are summarized. In the third chapter, the results that obtained from both theoretical studies related to wave data of Ordu,Sinop and Trabzon are presented. In the fourth chapter, the discussion of the results are given. In the fifth chapter, the conclusions are presented. In the sixth chapter, some recommendations are given. Key words : Wave Spectrum, Wave Period, Spectrum Moment, Wave Height, Spectrum Description Parameter. Vlll tC YÜKSEKÖ?RETİM KtffltfUJ