Üniversite öğrencilerinde çevrimiçi oyun bağımlılığı ile umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between online game addiction and hopelessness levels in university students
  1. Tez No: 968016
  2. Yazar: ASLIHAN TELLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HABİB ERENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinde çevrimiçi oyun bağımlılığı ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma için 136 üniversite öğrencisine sosyodemografik bilgi formu, Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçeği (ÇOBÖ) ve Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) uygulanmıştır. Araştırmada, yaş, cinsiyet, not ortalaması, gelir düzeyi, çevrimiçi oyun türleri, çevrimiçi oyunlara hangi cihazlardan erişim sağlandığı değişkenleri bakımından çevrimiçi oyun bağımlılığı ve umutsuzluk puanlarındaki farklılıklar incelenmiştir. Ayrıca, umutsuzluğun yordayıcıları olarak yaş ve çevrimiçi oyun bağımlılığı alt boyutları incelenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, cinsiyet, not ortalaması, gelir düzeyi, tercih edilen çevrimiçi oyunlar ve erişim sağlanan cihazlar bakımından umutsuzluk ve çevrimiçi oyun bağımlılığı düzeyleri anlamlı farklılık göstermektedir. Erkek öğrencilerin, not ortalaması düşük olanların ve orta gelir seviyesinde olanların umutsuzluk ve çevrimiçi oyun bağımlılığı düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Yaş azaldıkça, umutsuzluk ve çevrimiçi oyun bağımlılığı düzeyleri artış göstermektedir. Üniversite öğrencilerinin umutsuzluk düzeyleri çevrimiçi oyun bağımlılığı başarı ve ekonomik kazanç alt boyutları tarafından anlamlı düzeyde yordandığı ve katılımcıların %50'sinde bu yordayıcı ilişkinin anlamlı olduğu sonucu elde edilmiştir. Elde edilen bulguların, üniversite öğrencilerinin dijital oyunlar ve problemli kullanımla ilgili geliştirilebilecek müdahale çalışmalarına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Sonuçlardan yola çıkarak, çalışmanın farklı bölgeler ve daha büyük örneklemle tekrarlanabilceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between online game addiction and hopelessness levels in university students. Sociodemographic information form, Online Game Addiction Scale and Beck Hopelessness Scale were applied to 136 university students. In this study, differences in online game addiction and hopelessness scores were examined in terms of variables such as age, gender, grade point average, income level, types of online games, and the devices from which online games were accessed. In addition, age and online game addiction subscales as predictors of hopelessness were examined. According to the findings of the study, hopelessness and online game addiction levels differ significantly in terms of gender, GPA average, income level, preferred online games and access devices. Hopelessness and online gaming addiction levels were higher among male students, those with lower GPAs and those with mid-level income. As age decreases, levels of hopelessness and online gaming addiction increase. It was found that hopelessness levels of university students were significantly predicted by online game addiction success and economic gain sub-dimensions, and this predictive relationship was significant in 50% of the participants. It can be considered that the findings obtained may contribute to the intervention studies of university students on digital games and problematic use. Based on the results, it is thought that the study can be repeated with different regions and larger samples