Üniversite öğrencilerinde çevrimiçi oyun bağımlılığı ile sosyal görünüş kaygısı ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Examining the relationship between online gaming addiction, social appearance anxiety, and depression levels in university students
  1. Tez No: 823235
  2. Yazar: BARAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çevrimiçi oyun bağımlılığı, internetin ve teknolojik aletlerin kullanımın artmasıyla beraber hayatımıza girmiş olan bir kavramdır. Çevrimiçi oyun bağımlılığı, bireyin oyun oynama dürtüsünü kontrol edememesi durumu olarak açıklanabilmektedir. Bu bağımlılık türünün bazı psikolojik rahatsızlıklarla ilişkisi vardır. Bu psikolojik rahatsızlıklarla olan ilişkisini ele almak oldukça önem taşımaktadır. Bu çalışma, İstanbul ilinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin çevrimiçi oyun bağımlılığı düzeyi ve çevrimiçi oyun bağımlılığı ile depresyon ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkiyi demografik değişkenler (yaş, teknolojik aletlere ayrılan süre, cinsiyet, eğitim durumu, sosyoekonomik düzey, medeni durum, oyun oynama durumu ve teknolojik aletlerin kullanım amacı) ile incelenmesini araştırmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Mevcut çalışmada 221 kişiden veri toplanmıştır. Araştırmada Veri Toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği”,“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve“Sosyal Görünüş kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerinin analizi ise SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Mevcut araştırmanın bulguları incelendiğinde üniversite öğrencilerinin çevrimiçi oyun bağımlılık düzeyi yüksek bulunmuştur. Ek olarak çevrimiçi oyun bağımlılığı ile depresyon ve sosyal görünüş kaygısı arasından anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Online gaming addiction is a concept that has entered our lives with the increased use of the internet and technological devices. Online gaming addiction can be described as the inability of an individual to control their urge to play games. This type of addiction is associated with certain psychological disorders, and it is important to address its relationship with these disorders. This study examines the level of online gaming addiction among university students in Istanbul and investigates the relationship between online gaming addiction, depression, and social appearance anxiety, considering demographic variables such as age, time spent on technological devices, gender, educational status, socioeconomic level, marital status, gaming status, and purpose of using technological devices. The sample of the study consists of university students studying in Istanbul. Data were collected from 221 participants in the current study. The research utilized the“Demographic Information Form,”“Beck Depression Inventory,”“Digital Game Addiction Scale,”and“Social Appearance Anxiety Scale”as data collection instruments. The obtained data were analyzed using the SPSS 22.0 software. Upon examining the findings of the current study, it was found that university students had a high level of online gaming addiction. Additionally, a significant relationship was identified between online gaming addiction, depression, and social appearance anxiety.