Genç yetişkinlerde sosyal görünüş kaygısı, beden algısı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between social appearance anxiety, body perception and quality of life in young adults
  1. Tez No: 968019
  2. Yazar: MERVE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkinlerde sosyal görünüş kaygısı, beden algısı ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya toplamda 206 katılımcı katılmıştır. Araştırmada katılımcılara, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ), Vücut Algısı Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF-TR) ve araştırmacı tarafından oluşturulan Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Ölçeklere ait verilerin istatistiğinde normal dağılım gösterdiği için, ikili gruplarda parametrik test tekniklerinden Independent Samples t-testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ise Tek Yönlü Varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığının tespit edilmesinde ise Post-hoc testlerden Tukey HSD kullanılmıştır. Aralarındaki ilişki için ise Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda; sosyal görünüş kaygısı ile beden algısı arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sosyal görünüş kaygısı ile yaşam kalitesi ölçeğinin alt alanlarından bedensel alan, ruhsal alan, çevre alanı, sosyal alan arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Beden algısı ile yaşam kalitesinin alt alanlarından bedensel alan, ruhsal alan, çevre alanı, sosyal alan arasında da pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between social appearance anxiety, body perception and quality of life in young adults. A total of 206 participants participated in the study. The participants were given the Social Appearance Anxiety Scale (SAAS), the Body Perception Scale, the Turkish Version of the World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF-TR) and the Demographic Data Form which is created by the researcher. Independent Samples T-Test, one of the parametric test techniques in binary groups, as it shows normal distribution in the statistics of the scales data, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to compare more than two groups. Tukey HSD, one of the Post-hoc tests, was used to determine which groups caused the difference. Pearson Correlation analysis was used for the relationship between them. Statistical analyzes were made using the SPSS 25.0 package program. As a result of the findings obtained from the research; A moderately significant negative relationship was found between social appearance anxiety and body perception. There was a moderate negative relationship between social appearance anxiety and physical area, spiritual area, environmental area and social area from the lower areas of the quality of life scale. There was also a moderately positive relationship between physical, spiritual, environmental and social areas of the lower areas of body perception and quality of life.