Yeni bir tiyosemikarbazon türevi sentezi, karakterizasyonu ve Fe(III) kompleksinin antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and investigation of antioxidant properties of a new thiosemicarbazone derivative of Fe(III) complex
- Tez No: 968018
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET KARACA BALTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tiyosemikarbazonlar, yapılarında bulunan imin ve tiyol grupları sayesinde çeşitli metal iyonlarıyla güçlü kompleksler oluşturabilen bileşiklerdir. Bu kompleksler, özellikle geçiş metalleriyle etkileşime girerek biyolojik sistemlerde önemli etkilere sahip olabilir. Tiyosemikarbazonlar ve metal kompleksleri, serbest radikalleri yakalayabilme yetenekleri sayesinde dikkat çeken antioksidan özellik sergilerler. Antioksidan aktiviteleri, yapısal özellikleri, kompleksleştirdikleri metal türü ve bu komplekslerin redoks özellikleriyle doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle, bu bileşikler potansiyel farmasötik uygulamalarda, özellikle oksidatif stresle ilişkili hastalıkların tedavisinde umut vadeden ajanlar olarak değerlendirilmektedir. Yapmış olduğumuz çalışmada olası antioksidan özellik göstermesi beklenen yeni bir tiyosemikarbazon türevi sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir. Sentezlenen tiyokarbazon ligand türevinin farklı metal tuzları beraberinde oluşturduğu koordinasyon bileşiğinin antioksidan özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Thiosemicarbazones are compounds that can form strong complexes with various metal ions thanks to the imine and thiol groups in their structures. These complexes can have important effects in biological systems, especially by interacting with transition metals. Thiosemicarbazones and metal complexes exhibit remarkable antioxidant properties due to their ability to capture free radicals. Their antioxidant activities are directly related to their structural properties, the type of metal they complex, and the redox properties of these complexes. Therefore, these compounds are considered as promising agents in potential pharmaceutical applications, especially in the treatment of diseases associated with oxidative stress. In our study, a new thiosemicarbazone derivative expected to exhibit possible antioxidant properties was synthesized and characterized. The antioxidant properties of the coordination compound formed by the synthesized thiosemicarbazone ligand derivative with different metal salts were investigated.