A mobile touch-based continuous authentication system via user-specific distribution based learning
Kullanıcıya özel dağılım tabanlı öğrenme ile dokunmatik sürekli kimlik doğrulama sistemi
  1. Tez No: 968045
  2. Yazar: GÜRKAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA TAŞKAYA TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Mobil cihazlar, şifre, PIN veya fizyolojik biyometri gibi geleneksel kimlik doğrulama yöntemleriyle korunsa bile güvenlik tehditlerine açıktır. Bu yöntemler, omuz üzerinden gözetleme ve sahtecilik gibi saldırılara karşı savunmasızdır ve ilk erişimden sonra sürekli kimlik doğrulama mekanizmalarından yoksundur. Bu sorunlar, kaydırma ve dokunma davranışları gibi davranışsal biyometri ile kimliği sürekli doğrulayan Sürekli Kimlik Doğrulama (CA) ile azaltılır. Bu çalışmada, özet istatistikler yerine etkileşim özelliklerinin (hareket hızı, ivme, eğrilik, kümülatif ortalama hız) tam olasılık dağılımlarını modelleyen dokunma tabanlı bir CA çerçevesi sunulmuştur. Çekirdek Yoğunluk Tahmini (KDE) ile özellik dağılımları oluşturulur ve Kullback-Leibler (KL) ıraksaması kullanılarak oturum ve kullanıcıya özel bant genişlikleri optimize edilir, böylece bireysel davranış modellerinin doğruluğu artırılır. Bu dağılım tabanlı özellikler, bir CNN tabanlı Siamese ağına beslenir ve kimlik doğrulama için oturumlar arası benzerlik gösterimleri öğrenilir. BehavePassDB veri seti üzerinde değerlendirildiğinde, önerilen yöntemin sabit bant genişlikli bir alternatifi ve elle hazırlanmış istatistikler kullanan bir XGBoost temel modelini sürekli olarak geride bıraktığı gösterilmiştir. Daha yüksek ROC AUC, daha düşük Eşit Hata Oranları ve gelişmiş kesinlik–duyarlılık metrikleri elde edilmiştir. Tam davranışsal dağılımların modellenmesi ve KDE parametrelerinin kullanıcı bazında uyarlanması sayesinde, kimlik doğrulama doğruluğu, dayanıklılığı ve cihazlar ile popülasyonlar arasında genelleme yeteneği önemli ölçüde artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mobile devices are exposed to security threats, even when protected by traditional authentication methods such as passwords, PINs, or physiological biometrics. These methods are vulnerable to attacks like shoulder surfing and spoofing, and they lack mechanisms for continuous identity verification after initial access. These issues are mitigated by Continuous Authentication (CA), which continuously validates identity through behavioral biometrics, such as scrolling and swiping patterns. In this work, a touch-based CA framework is introduced that models full probability distributions of interaction features (movement speed, acceleration, curvature, cumulative average speed) instead of relying on summary statistics. Kernel Density Estimation (KDE) is employed to generate feature distributions, and session- and user-specific bandwidths are optimized using Kullback–Leibler (KL) divergence, enhancing the fidelity of individual behavior models. These distribution-based features are then fed into a CNN-based Siamese network, where similarity embeddings across sessions are learned for authentication. When evaluated on the BehavePassDB dataset, the proposed method is consistently shown to outperform both a fixed-bandwidth alternative and a baseline XGBoost model using handcrafted statistics, achieving higher ROC AUC, lower Equal Error Rates, and improved precision–recall metrics. Authentication accuracy, robustness, and generalization across devices and populations are demonstrated to be significantly boosted by the modeling of complete behavioral distributions and the tailoring of KDE parameters per user.