Overektomili sıçanlarda metforminin kronik öngörülemeyen hafif stresteki etkisi
Effect of metformin on chronic unpredictable mild stress in ovariectomized rats
- Tez No: 968044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Amacımız, overektomi (OVE) ve kronik öngörülemeyen hafif stres (KÖHS) modeli uygulanan sıçanlarda metforminin; anksiyete benzeri davranışlar ve kognitif belirteçler, hipokampus, prefrontal korteks ve amigdalada sinaptik plastisite, inflamasyon ve apoptoz parametreleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: OVE işleminden 4 hafta sonra sıçanlara 2 hafta boyunca KÖHS protokolü ve birlikte başlanan metformin tedavisi, uygulanmıştır. Davranışsal değerlendirmeler açık alan testi (OFT), yükseltilmiş artı labirent (EPM) ve yeni nesne tanıma testi (NORT) ile, biyokimyasal incelemeler ise ELISA testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim was to investigate the effects of metformin on anxiety-like behaviors and cognitive markers, synaptic plasticity in hippocampus, prefrontal cortex and amygdala, inflammation and apoptosis parameters in rats subjected to ovariectomy (OVX) and chronic unpredictable mild stress (CUMS). Materials and Methods : Four weeks after OVX procedure, the rats were administered the CUMS protocol and metformin treatment for 2 weeks. Behavioral evaluations were performed with open field test (OFT), elevated plus maze (EPM) and novel object recognition test (NORT), while biochemical examinations were performed with ELISA.