Omental lezyonların karakterizasyonunda ultrason elastografinin etkinliğinin araştırılması
Assessment of the role of ultrasound elastography in the characterization of omental lesions
  1. Tez No: 968046
  2. Yazar: EMRE BÖLÜKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ÇAMLIDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Amaç: Omental patolojilerde iki boyutlu Shear Wave Elastografi (2B-SWE) ile malign ve benign omental tutulumların, ayrıca malign hastalarda tuboovaryan ve nontuboovaryan kanserlerin elastografi verilerini karşılaştırarak SWE'nin tanısal performansını değerlendirmek amaçlandı. Yöntem: Şubat 2025 ve Mayıs 2025 tarihleri arasında 2024/613/2024000613-1 no.lu etik kurul onayı sonrası omental tutulum (OT) olan 57 hasta ve nonspesifik semptomlar nedeniyle abdominal USG yapılan sağlıklı 47 birey prospektif olarak incelendi. Tüm olgularda omentum ve cilt altı yağlı dokudan 2B-SWE ölçümleri yapıldı. Ölçümlerin ardından OT olan hastalara US eşliğinde biyopsi yapıldı. Yaş, cinsiyet, ölçüm sonuçları ve histopatoloji sonuçları kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to evaluate the diagnostic performance of two- dimensional shear wave elastography (2D-SWE) by comparing elastography data from malignant and benign omental pathologies,as well as tuboovarian and nontuboovarian cancers in malignant patients. Subjects and Methods: Between February 2025 and May 2025, 57 patients with omental pathologies and 47 healthy individuals who underwent abdominal ultrasound due to nonspecific symptoms were prospectively examined following ethical committee approval no. 2024/613/2024000613-1. 2D-SWE measurements were performed on the omentum and subcutaneous adipose tissue in all cases. Following the measurements, biopsy was performed under ultrasound guidance in patients with omenal pathology. Age, gender, measurement results, and histopathology results were recorded.