Sağlık sistemi performansı ile ilgili çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibbiometric analysis of the studies on health system performance
  1. Tez No: 968050
  2. Yazar: UĞUR CAN KAVUNCUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİYE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Bibliography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Sağlık sistemi performansı, sağlık sisteminin çıktılarını veya nihai hedeflerini (iyi sağlık, duyarlılık ve finansal risk koruması); erişim, kapsayıcılık, kalite, güvenlik, verimlilik gibi araçsal hedefleri, sistem yapısı, kaynakları ve hizmet sunumu ve yönetimi de dahil olmak üzere işlevlerini kapsayan şemsiye bir terimdir. Bu çalışmanın amacı, sağlık alanında giderek daha popüler hale gelen sağlık sistemi performansı üzerine yapılan çalışmaların bibliyometrik analizini gerçekleştirmektir. Web of Science veri tabanına dayanan bu yüksek lisans tezi, yayın eğilimlerini, araştırma konularını, yazarları ve bağlı oldukları kurumları belirlemeyi ve 1990 ile 2020 yılları arasında sağlık sistemi performansı konusundaki çalışmaların evrimini bibliyometrik analiz yöntemleriyle haritalandırmayı amaçlamaktadır. Bibliyometrik R Paketi (Biblioshiny) kullanılarak performans analizi ve bilim haritalama işlemleri gerçekleştirilmiştir.“Konu”bazında yapılan arama sonucunda, WoS veri tabanında 3.338 makale belirlenmiştir. Makale sayısı 2000-2021 yılları arasında sürekli artmıştır. Bradford Law tarafından temel kaynaklar olarak da adlandırılan en ilgili beş kaynak, BMC Health Services Research, Health Policy and Planning, PlosOne, Social Science& Medicine and Human Resources dergileridir. En çok atıf alan kaynaklar ise“The Lancet”,“Health Policy and Planning”,“Social Science and Medicine”,“BMC Health Services Research”ve“Bulletin of the World Health Organization”dergileridir. Alan Lopez, Christopher Murray ve Rafael Lozano bu konu ile en ilgili yazarlardır.“Halk Sağlığı”,“sağlık için insan kaynakları”,“sağlık sistemi yönetişimi”,“sağlık politikası”,“sağlık sistemi performansı”ve“sağlık finansmanı”en sık kullanılan yazar anahtar kelimeleridir.Bu çalışmada, yayınların tematik haritası ve tematik evrimleri de incelenmiş ve niş, motor, temel ve yükselen ve azalan temalar belirlenmiştir. Çalışmanın araştırmacıların, yasa koyucuların ve uygulayıcıların sağlık sistemi performansının temel kavramlarını anlamalarına ve yeni araştırma ve politika çıkarımları üretmelerine yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Health system performance is an umbrella term covering the health system's outcomes or ultimate goals of good health, responsiveness, and financial risk protection; intermediate objectives of access, coverage, quality, safety, efficiency, and system structure, resources, and functions, including service provision and management. The aim of this study is to perform a bibliometric analysis of studies on health system performance, which has become increasingly popular in the field of health. Based on the Web of Science database, this master's thesis aims to determine the publishing trends, research topics, authors and their affiliations, and template the evolution of studies on the topic of health system performance between 1990 and 2020 through bibliometric analysis methods. By using Bibliometric R Package (Biblioshiny), performance analysis and science mapping procedures were performed. Based on“topic”, the search procedure identified 3,338 papers in the WoS database. The number of papers constantly increased during the years 2000 to 2021. The five most relevant sources, also called core sources by Bradford Law, are BMC Health Services Research, Health Policy and Planning, PlosOne, Social Science& Medicine and Human Resources. The most cited sources are The Lancet, Health Policy and Planning, Social Science and Medicine, BMC Health Services Research and Bulletin of the World Health Organization. Alan Lopez, Christopher Murray, and Rafael Lozano are the most relevant authors.“Public Health”,“human resources for health”,“health system governance”,“health policy”,“health system performance”and“health financing”are the most occured author keywords. In this study, thematic map and thematic evolutions of publications were also investigated and niche, motor, basic and emerging & declining themes were identified. The study are expected to help researchers, legislators, and practitioners understand the basic concepts of the health system performance, and to assist them to raise new research and policy implications.