Bir eğitim ve araştırma hastanesinde staja başlayacak öğrencilere sağlık raporu düzenlenmesi için yapılan laboratuvar incelemelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of laboratory test results conducted to prepare health reports for students who will begin internships in a training and research hospital
  1. Tez No: 968051
  2. Yazar: AHMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. RAMAZAN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde staja başlayacak olan ve Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran öğrencilerden sağlık raporu için rutin olarak istenen hemogram, biyokimya, seroloji ve posteroanterior (PA) Akciğer grafisi sonuçlarının genel bir değerlendirmesini yapmayı ve bu tetkiklerin gerekliliğini tartışmaya açmayı amaçladık. Yöntem: 01.01.2023-31.12.2023 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne staja başlamak için başvuran 1431 öğrencinin tetkik sonuçları retrospektif olarak incelendi. Tetkik sonuçları için referans değer olarak Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin laboratuvar değerleri kabul edildi. Bulgular: Araştırma 1431 öğrencinin verileri ile yapılmıştır. Yaş ortalaması 20,67±2,7 yıl olarak bulunmuştur. En küçük yaş 14, en büyük yaş 50 yıl olarak saptanmıştır. Vakaların cinsiyet dağılımı n=255 (%17,8) erkek, n=1176 (%82,2) kadın olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to provide a general evaluation of the routinely required hemogram, biochemistry, serology, and posteroanterior (PA) chest X-ray results requested from students who will begin their internship at Antalya Training and Research Hospital and apply to the Family Medicine Outpatient Clinic, as well as to open a discussion on the necessity of these examinations. Methods: The test results of 1,431 students who applied to start their internship at the Family Medicine Outpatient Clinic of Antalya Training and Research Hospital between January 1, 2023, and December 31, 2023, were retrospectively analyzed. The laboratory reference values of Antalya Training and Research Hospital were accepted as the reference standards for the test results. Results: The study was conducted with the data of 1,431 students. The mean age was found to be 20.67 ± 2.7 years, with the youngest being 14 years and the oldest 50 years. The gender distribution of the cases was determined as n=255 (17.8%) males and n=1176 (82.2%) females.