Bir hazır beton tesisi performansının istatistiksel değerlendirilmesi
Statistical evaluation of the performance of a ready mixed concrete plant
  1. Tez No: 96808
  2. Yazar: EBRU ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET İnşaat sektöründe artan beton ihtiyacını elle döküm ile karşılamak günümüzde mümkün değildir. Sektördeki teknolojik gelişmelere paralel olarak beton artık elle değil hazır beton olarak dökülmektedir. Hazır beton teknolojisi bu şekilde ihtiyaç duyulan betonun hem seri üretimine hem de arzulanan özelliklere sahip olmasına olanak sağlamaktadır. Beton bileşiminde geleneksel malzemelere ilave olarak günümüzde yaygın bir biçimde çeşitli mineral ve kimyasal katkı maddeleri de ilave edilmektedir. Mineral katkılar bazen ince öğütülerek çimento ile ikame edilmekte bazen de ince agrega yerine kullanılmaktadır. Kimyasal katkı maddeleri genellikle karıştırma sırasında veya dökümden hemen önce taze betona ilave edilmektedir. Bu tür katkı maddelerinin betonun gerek basınç mukavemeti gerekse performansı üzerinde etkileri çok değişkendir. Dolayısıyla betona ilaveleri mümkün olduğu kadar hem miktar olarak hem de zaman olarak doğru bir biçimde gerçekleştirilmelidir. özellikle seri üretim halinde, beton mukavemetinin amaçlanan seviyeye ulaşıp ulaşmadığı uygulama açısından çok önemlidir. Bu nedenle öteden beri betonun mukavemet kazanma hızım arttırıcı çeşitli dayanım hızlandırma yöntemleri kullanılmaktadır. Bu hızlandırma yöntemlerinin betonun mukavemet kazanma hızına etkisini kontrol etmek, özellikle mineral ve kimyasal katkı maddesi kullanıldığında, son derece güçleşmektedir. Bunun için beton bileşimine çeşitli oranlarda ilave edilen bu tür ilave maddelerin ısıl işleme sağladıkları katkı açısından optimum değerleri ile uygun kombinasyonlarının bilinmesinde yarar vardır. Çalışmada yıllık ortalama üretim kapasitesi 200 OOOm3 olan bir hazır beton tesisinin bir yıl boyunca ürettiği betondan alınan numunelerin 1 günlük hızlandırılmış dayanımları ile 28 günlük standart dayanımları arasında kapsamlı bir istatistiksel değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Tesiste bu amaçla kullanılan "Değiştirilmiş Sıcak Su Yöntemf'nin yeterliliği beton sınıfı düzeyine ve ilave edilen mineral ve kimyasal katkı maddesi düzeyine bağlı olarak sağlıklı tahminler sağlayacak ilişkiler belirlenerek test edilmiştir. Bu istatistiksel değerlendirmeye göre sözkonusu hazır beton tesisinin bir yıl süresince oldukça başarılı bir performans gösterdiği söylenebilir. Anahtar Kelimeler : Kalite Kontrol; Kalite Güvence; Regresyon Analizi; Korelasyon Katsayısı; Belirlilik Katsayısı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Statistical Evaluation of the Performance of A Ready Mixed Concrete Plant It is generally impossible to compensate for the increasing concrete need in consruction market today using hand mixing. Parallel to technological improvement took place in the market, hand mixing has no longer been used, ready mixed concrete has been used instead. Ready mixed concrete technology has in this way been providing a serial concrete production demanded which possesses desired properties. In addition to traditional materials, various mineral additives and chemical admixtures have today widely been used in cocrete mix as well. Finely ground mineral additives are sometimes substituted in cement and sometimes are used as fine aggregate. Chemical admixtures are usually added to the fresh mix during mixing or right before placement. The effects of such admixtures on both compressive strength and on the performance are rather varied. It is therefore vital as possible as to pay attention to both the amount of such substances used and the time at added to the mix. In the case of especially serial production, the strength of concrete whether is reached the aimed stregth level or not is really important with respect to the practical aspects. To accomplish this, various strength gain rate accelerated methods have been applied so fer. To be able to control the effect of such accelerated methods on the concrete strength gain rate, in the case of mineral additives and chemical admixtures are used, is quite tedious. Regarding this, the optimum values together with the combinatios of such substances added to the concrete mix in various proportions is useful with respect to the contribution that provide to the heat treatment process. A comprehensive statistical evaluation taking into account the 1 day accelerated strengths with respect to 28-day standart stregths concrete specimens obtained from the concrete produced in a ready mixed concrete plant with an annual average production capacity of 200 000 m3 is carried out in the study. The efficiency of the“Modified Warm Water Method”used in the plant mentioned above has been tested using the determined relations with regard to concrete grade and mineral additives and chemical admixtures used in the mix in various proportions so as to make rational predictions. Based on the statistical evaluation carried out, it can be concluded that the ready mixed concrete plant has been performed successfully during its one year operation. Keywords : Quality Assurance; Accelerated Strength; Regression Analysis; Correlation Coefficent; Coefficent of Determination VI