Bazı Geranium L. (Geraniaceae) türlerinin morfometrik analizleri
Morphometric analysis in some Geranium L. (Geraniaceae) species
  1. Tez No: 96809
  2. Yazar: CAVİDAN ÖMÜR SEMERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BEYAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, Zigana (Trabzon) Geçiti'nden 1998 yılında toplanan 5 Geranium L. türü (Geranium platypetalum Fisch., Geranium sylvaticum L., Geranium asphodeloides suhsp. sinfenisii (Freyn) Davis, Geranium pyrenaicum Burm., Geranium psilostemon Ledeb.) morfometrik olarak incelenmiştir. Morfometrik analizler, incelenen türler üzerinde tespit edilen 26 karakterden elde edilen veri matriksi kullanılarak Cluster Analiz (CA) ve Principal Component Analiz (PCA)Mer yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan morfometrik analiz sonucunda; Geranium asphodeloides subsp. sinfenisii (Freyn) Davis ve Geranium pyrenaicum Burm. taksonomik bakımdan birbirine en yakın türler olarak bulunurken, Geranium psilostemon Ledeb'un en uzak tür olduğu tespit edilmiştir. Bütün bu bulguların floristik bulgularla benzerlik gösterdiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Geranium, taksonomi, morfometri. IV
Özet (Çeviri)
Morphometric Analysis In Some Geranium L. (Geraniaceae) Species In this study, five Geranium L. (Geranium platypetahim Fisch., Geranium sylvaticum L., Geranium asphodeloides subsp. sintenisii (Freyn) Davis, Geranium pyrenaicum Burm., Geranium psilostemon Ledeb.) species collected from Zigana (Trabzon) Pass in 1998 were examined in terms of their morphometry. Morphometric measurements were analysed by using Cluster (CA) and Principal Component Analysis (PCA) determined from 26 characters. Finally, according to data of CA and PCA, Geranium asphodeloides subsp. sintenisii and Geranium pyrenaicum were found to be similar taxonomically while Geranium psilostemon was not. However, it was found that the floristic characters were in accordance with the morphometric data. Key Words : Geranium, taxonomy, morphometry V