Öğrenci görüşlerine göre örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi
The Qur'an memorization (hafız) project conducted with formal education, based on student views
- Tez No: 968083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBAT ALİ TOPÇUBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Tokat ili örnekleminde örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi kapsamında eğitim alan ortaokul öğrencilerinin hafızlığa başlama ve devam ettirme motivasyonlarını incelemeyi hedeflemektedir. Nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniğinin tercih edildiği çalışmada, araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek aracılığıyla veriler toplanmıştır. 107 hafız adayı öğrencinin katılım sağlamasıyla elde edilen veriler, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin genel hafızlık motivasyonları yüksek düzeyde; hafızlığa başlama motivasyonları orta, devam ettirme motivasyonlarının ise yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada, hafızlığa başlamada öğrencilerin dini ve kişisel faktörler en etkili faktörler olurken; okul ve çevre faktörlerinin bu süreçte daha az etkili olduğuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin hafızlığı devam ettirmede aile ve öğreticinin motivasyonu artırmada etkili belirleyici bir rolünün olduğu, kişisel motivasyonun ise sınırlı kaldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Sınıf düzeyi değişkenine göre 5.sınıfların en yüksek seviyede iken, 6.sınıfta motivasyonda düşüş yaşandığı, 7.sınıfta ise motivasyon durumunun kısmen de olsa tekrar yükseldiği tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre kız öğrencilerin genel motivasyonları daha yüksek olsa da bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the motivations for starting and continuing Qur'an memorization (Hafiz training) among middle school students who are receiving education within the scope of the Hafiz project alongside their formal education, using the province of Tokat as a sample. In the study, which employed a survey technique as a quantitative research method, data were collected through a scale developed by the researcher. The data, obtained from the participation of 107 Hafiz candidate students, were analyzed using the SPSS program. According to the research findings, it was determined that the students' overall motivation for Qur'an memorization is high. However, their motivation for starting is at a moderate level, while their motivation for continuing is high. The study found that religious and personal factors were the most influential in the decision to start the memorization process, whereas school and environmental factors were less effective. It was concluded that family and instructors play a decisive role in enhancing motivation to continue, while the students' personal motivation remained limited. Regarding the grade level variable, 5th-grade students exhibited the highest level of motivation, which was followed by a decline in the 6th grade, and a partial recovery in the 7th grade. In terms of gender, although female students showed higher overall motivation, this difference was not statistically significant.