Total kalça protezi operasyonunda sistemik traneksamik asitin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of systemic tranexamic acid in total hip arthroplasty
- Tez No: 968082
- Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZE KIRDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Total kalça protezi operasyonları, ileri yaş grubunda sık uygulanan ve yüksek kan kaybı riski taşıyan cerrahilerdir. Bu çalışmada traneksamik asitin yalnızca yükleme dozu ile yükleme sonrası idame tedavisinin; intraoperatif kan kaybı, perioperatif kan ürünü kullanımı, hematolojik parametreler ve hemodinamik değişiklikler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği'nde TKP operasyonu geçiren 102 hasta prospektif olarak Eylül 2024 ile Eylül 2025 tarihleri arasında değerlendirilmiştir. Hastalar iki gruba ayrılmış; bir gruba yalnızca traneksamik asit yükleme dozu, diğer gruba ise yükleme sonrası idame tedavisi uygulanmıştır. Demografik veriler, intraoperatif kan kaybı, perioperatif transfüzyon gereksinimi, laboratuvar değerleri ve hemodinamik parametreler karşılaştırılmıştır. İki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bununla birlikte, yükleme sonrası idame tedavisi uygulanan grupta hematokrit kaybının ve laktat yükselişinin daha düşük olduğu, ayrıca kan ürünü transfüzyon gereksiniminin daha az olduğu gözlenmiştir. Bu bulgular, idame tedavisinin doku perfüzyonunun sürdürülmesi ve hemodinamik stabilitenin korunmasında ek avantaj sağlayabileceğini düşündürmektedir. Traneksamik asit uygulamasında yalnız yükleme tedavisi yeterli görülmekle birlikte, idame tedavisi eklenmesi sonuçları kısmen iyileştirebilir. Daha büyük örneklem gruplarında, geç dönem komplikasyonlar ve uzun dönem etkilerin değerlendirileceği ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Total hip arthroplasty is a frequently performed procedure in the elderly population and is associated with a considerable risk of perioperative blood loss. This study aimed to compare the effects of tranexamic acid administered either as a single loading dose or as a loading dose followed by a maintenance infusion on intraoperative blood loss, perioperative transfusion requirements, hematological indices, and hemodynamic stability. A total of 102 patients who underwent total hip arthroplasty at the Department of Anesthesiology and Reanimation, Süleyman Demirel University Faculty of Medicine, were prospectively evaluated between September 2024 and September 2025. Patients were allocated into two groups: one group received only a loading dose of tranexamic acid, while the other received a loading dose followed by continuous maintenance therapy. Demographic characteristics, intraoperative blood loss, perioperative transfusion requirements, laboratory parameters, and hemodynamic data were compared between the groups. No statistically significant differences were observed between the two groups. However, patients who received maintenance therapy in addition to the loading dose exhibited less hematocrit decline, a smaller increase in lactate levels, and reduced blood product transfusion requirements. These findings suggest that the addition of a maintenance infusion may confer advantages in preserving tissue perfusion and maintaining hemodynamic stability. In conclusion, while a single loading dose of tranexamic acid appears sufficient in total hip arthroplasty, the addition of a maintenance infusion may further optimize perioperative outcomes. Larger trials with extended follow-up are warranted to clarify long-term benefits and assess potential late complications.