Legal and financial literacy among professionals (pro-creative) in the creative industries
Yaratıcı endüstri profesyonellerinin (pro-creatıve) hukuki ve finansal okuryazarlığı
- Tez No: 968110
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KOZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez, yaratıcı endüstrilerde kariyer yapmayı hedefleyen İletişim Fakültesi öğrencilerinin profesyonelleşme süreçlerinde hukuki ve mali okuryazarlığın rolünü incelemektedir. Üçüncü ve son sınıf öğrencilerine odaklanan çalışma, kültür politikaları, sanat yönetimi ve emek ekonomisi literatürüne dayanarak mevcut araştırmalarda göz ardı edilen bir alana işaret etmektedir: Yaratıcı alanlardaki kariyerlerde gerekli olan pratik düzeydeki hukuki ve mali bilgi eksikliği. Çalışma, beş farklı bölümden 16 lisans öğrencisiyle yapılan yapılandırılmış görüşmelere dayanan nitel bir araştırma yöntemine sahiptir. Görüşmeler, öğrencilerin fikri mülkiyet hakları, sözleşmeler, vergilendirme, kişisel verilerin korunması ve iş hukuku gibi konularda ciddi bilgi eksiklikleri yaşadığını ortaya koymaktadır. Yaratıcı alanlarda eğitim almalarına rağmen bu temel konulara müfredatlarında yeterince yer verilmediği görülmekte ve öğrenciler bu alanlarda uygulamalı ve mesleki odaklı bir eğitime ihtiyaç duyduklarını açıkça ifade etmektedir.“Profesyonelleşme bilgisi”kavramı çerçevesinde ele alınan bu çalışma, hukuki ve mali okuryazarlığın yalnızca teknik beceriler değil, aynı zamanda yaratıcı profesyonel kimliğin inşasında önemli bileşenler olduğunu savunmaktadır. Bu doğrultuda tez, iletişim eğitimi, kültürel ekonomi ve yaratıcı endüstriler alanlarında disiplinlerarası bir katkı sunmakta ve bu yetkinlikleri iletişim öğrencilerinin kariyer dayanıklılığı ve özerkliği için temel birer yapı taşı olarak konumlandırmaktadır. Sonuç kısmında tez, iletişim fakültelerinde hukuki ve mali okuryazarlık modüllerinin müfredata entegre edilmesi yönünde somut öneriler sunmakta; bu sayede mezunların yaratıcı iş dünyasının karmaşık ve belirsiz yapısına daha hazırlıklı olmaları hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the role of legal and financial literacy in the professionalization of future creative professionals, with a particular focus on third and final-year students of the Communication Faculty preparing to enter the creative industries. Drawing from extensive literature across cultural policy, arts administration, and labor economics, the study identifies a critical gap in existing research: while much attention is paid to macro-level structures and individual career narratives, the practical, meso-level knowledge required for navigating creative careers—specifically legal and financial competence—remains underexplored. Employing a qualitative methodology, the study is grounded in structured interviews with 16 undergraduate students from five departments within a Communication Faculty. These interviews reveal widespread uncertainty around intellectual property rights, contract negotiation, taxation, privacy law, and employment law—core areas essential for sustainably operating in project-based and freelance-dominant creative environments. Despite their creative training, most students report minimal exposure to these subjects in their curricula and express a strong demand for targeted, practice-oriented education in these domains. Drawing on“professionalization knowledge,”Pro Creative investigates how legal and financial competencies contribute to forming a professional identity within the creative industry. The research frames this gap as a matter of“professionalization knowledge”and argues that equipping students with legal and financial literacy is essential for fostering career resilience and autonomy. The thesis contributes to interdisciplinary discussions in communication education, cultural economics, and creative industries by operationalizing these competencies as integral to professional identity formation. It concludes with concrete recommendations for curriculum reform, advocating for integrating legal and financial modules within Communication programs to better prepare graduates for the complex realities of creative work. Ultimately, the study positions legal and financial literacy not as peripheral skills but as foundational pillars of contemporary professionalism in the creative industries, essential for enabling sustainable careers in an increasingly precarious and entrepreneurial cultural economy.