Film endüstrisinde pandemiyle değişen seyirci tercihleri
Changing audience preferences in the film industry with the pandemic
- Tez No: 968111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büyük Veri ve İş Analitiği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, COVID-19 pandemisinin film endüstrisi üzerindeki etkilerini analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. 2007-2023 yılları arasında vizyona giren 961 Hollywood yapımı film üzerinden yürütülen araştırmada; film türleri, yapım bütçeleri, seyirci ve eleştirmen puanları, açılış haftası hasılatları ve bütçeye oranla toplam hasılat gibi değişkenler üzerinden üç dönem (pandemi öncesi, pandemi dönemi ve sonrası) karşılaştırılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada, ANOVA, Ki-Kare, korelasyon ve regresyon analizleriyle anlamlı farklar ve ilişkiler incelenmiştir. Analizler, pandemi sonrası dönemde film yatırım getirilerinin pandemi öncesine kıyasla düşüş yaşadığını ortaya koymuştur. Tür dağılımlarında aksiyon ve macera türlerinde artış; komedi ve animasyon türlerinde azalma gözlenmiştir. Eleştirmen ve seyirci puanlarında ise pandemi sonrası dönemde anlamlı bir yükseliş tespit edilmiştir. Regresyon analizine göre, açılış haftası hasılatı ve seyirci puanı gişe başarısını anlamlı biçimde öngörebilirken, eleştirmen puanlarının istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Bulgularımız, pandemi sürecinin film endüstrisinde yalnızca geçici bir aksama değil, yapısal bir dönüşüm yarattığını göstermektedir. Çalışma, pandemi sonrası dönemin, endüstri için yeni bir evre olduğunu istatistiksel olarak ortaya koymakta; seyirci davranışlarının değişimi ve prodüksiyon stratejilerindeki dönüşüm gibi konularda literatüre özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the impact of the COVID-19 pandemic on the film industry. Based on a dataset of 961 Hollywood films released between 2007 and 2023, the research compares three periods (pre-pandemic, pandemic, and post-pandemic) through variables such as film genres, production budgets, audience and critic scores, opening weekend revenues, and total revenue-to-budget ratios. Employing quantitative research methods, the study uses ANOVA, Chi-Square, correlation, and regression analyses to examine significant differences and relationships. The analyses reveal that post-pandemic film returns on investment declined compared to the pre-pandemic era. Genre distribution shifted, with an increase in action and adventure films and a decrease in comedies and animations. Notably, both audience and critic scores significantly increased in the post-pandemic period. According to regression analysis, opening weekend revenue and audience scores significantly predict box office success, while critic scores showed no statistically significant effect. The findings suggest that the pandemic caused not just a temporary disruption but a structural transformation in the film industry. This study statistically demonstrates that the post-pandemic period marks a new phase for the industry and offers original contributions to the literature regarding changes in audience behavior and shifts in production strategies.