Yin yoga eğitiminin adölesan idiyopatik skolyoz hastalarında beden farkındalığı, yaşam kalitesi, solunum fonksiyonu ve esnekliğe olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of yin yoga training on body awareness, quality of life, pulmonary function and flexibility in adolescent idiopathic scoliosis patients
  1. Tez No: 968123
  2. Yazar: CANDAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Adölesan İdiyopatik Skolyoz (AİS), 10 yaş ve üzeri bireylerde, bilinen bir neden olmadan, omurganın koronal düzleminde anormal eğrilerin oluşumu ve omurların rotasyonu sonucu oluşan bir deformite olarak tanımlanmaktadır. Literatürde AİS tedavisi için seçenekler arasında hasta eğitimi, fizik tedavi, günlük yaşam aktiviteleri esnasında doğru duruşun sağlanması, korse kullanımı, manipülatif yaklaşımlar, elektriksel stimülasyon ve yoga yer almaktadır. Yin Yoga, sakin bir yoga türüdür ve destek yüzeyinin fazla olduğu pozisyonlarda pozun içerisinde 3-5 dakika kalarak nefesle birlikte esneme ve gevşemeyi içerir. Bu çalışmanın amacı, AİS'li hastalarda 6 haftalık Yin Yoga programının beden farkındalığı, yaşam kalitesi, solunum fonksiyonları ve esneklik üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya katılmaya gönüllü 40 birey Yin Yoga ve kontrol olmak üzere iki eşit gruba ayrıldı. Katılımcılar egzersiz programı öncesinde vücut farkındalığı için Walter Reed Görsel Değerlendirme Ölçeği (WRGDS), yaşam kalitesi için SRS-22 Skolyoz Hastası Anketi (Skolyoz Araştırma Derneği-22), solunum fonksiyonu için Solunum Fonksiyon Testi (SFT) ve esneklik için kas kısalığı testi ile değerlendirildi. Takip süresince her iki grup skolyoz için 6 hafta boyunca verilen rutin ev egzersiz programını uygularken, çalışma grubu haftada 2 gün, 1'er saat Yin Yoga egzersiz programına dahil edildi. Aynı değerlendirmeler katılımcılara 6 haftalık eğitimin sonunda tekrar uygulandı. Çalışma sonuçlarına göre Yin Yoga grubunda eğitim sonrası beden farkındalığı, yaşam kalitesi, esneklik ve solunum fonksiyon testlerinde (FEV1 ve FVC) istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p0,05). Çalışmamızın sonuçlarına göre Yin Yoga yaklaşımı AİS hastalarının tedavisini destekleyici bir yöntem olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Adolescent Idiopathic Scoliosis (AIS) is defined as a deformity characterized by abnormal curvature of the spine in the coronal plane and rotation of the vertebrae in individuals aged 10 years and older, with no known cause. Treatment options for AIS in the literature include observation, patient education, physical therapy, ensuring correct posture in daily life activities, use of corsets, manipulative approaches, biofeedback, electrical stimulation and Yoga. Yin Yoga is a calm type of Yoga and involves stretching and relaxing with the breath, staying in a pose for 3-5 minutes in positions with a high support surface. The aim of this study was to examine the effects of a 6-week Yin Yoga program on body awareness, quality of life, pulmonary functions and flexibility in patients with AIS. 40 participants were divided into two equal groups as Yin Yoga and control. Participants were evaluated with Walter Reed Visual Assessment Scale (WRGDS) for body awareness, SRS-22 Scoliosis Patient Questionnaire (Scoliosis Research Association-22) for quality of life, Pulmonary Function Test (PFT) for respiratory function and muscle shortness test for flexibility before the exercise program. During the follow-up period, both groups applied the routine home exercise program given for 6 weeks for scoliosis, while the study group was included in the Yin Yoga exercise program for 1 hour, 2 days a week. Same evaluations were applied to the participants again at the end of the 6-week training.