Uluslararası çevre hukukunun oluşumunda hükümet dışı örgütler: Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi örneği
The role of non-governmental organizations in the formation of international environmental law: The case of the United Nations Framework Convention on Climate Change
- Tez No: 968132
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM DENK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
21. yüzyılın en önemli sorunlarından biri olan iklim krizi ile mücadele için kabul edilen Birleşmiş Miletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS), Kyoto Protokolü ve Paris Anlaşması sürecinde hükümet dışı örgütlerin etkisini inceleyen bu tez, hükümet dışı örgütlerden daha çok fosil yakıt şirketlerinin etkili olduğunu iddia etmektedir. Bu tez kapsamında öncelikle hükümet dışı örgütler kavramının hangi aktörleri içerdiği incelenmiştir. Sonrasında, çok taraflı çevre sözleşmelerinde hükümet dışı örgütlerin etkisi sorgulanmıştır. Tez, fosil yakıt şirketlerinin Paris Anlaşması sürecinde daha fazla etkiye sahip olduğu ve bu durumun Anlaşma'nın hedeflerini zayıflattığı ve fosil yakıtların rolünün azaltılmasını engellediğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the influence of non-governmental organizations (NGOs) within the processes of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), the Kyoto Protocol and the Paris Agreement, which were adopted to address one of the most pressing issues of the 21st century: the climate crisis. It argues that fossil fuel companies have been more influential than non-governmental organizations throughout these processes. Within the scope of the thesis, the concept of non-governmental organizations is first analyzed, with a particular focus on identifying which actors are encompassed by this category. Subsequently, the impact of NGOs on multilateral environmental agreements is critically assessed the thesis contends that fossil fuel companies exerted greater influence during the Paris Agreement negotiations, a dynamic that weakened the Agreement's targets and hindered efforts to reduce the role of fossil fuels.