Kronik non-spesifik bel ağrılı olgularda telerehabilitasyonun ağrı, engellilik, fonksiyonellik, yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of telerehabilitation on pain, disability, functionality, quality of life, and sleep quality in cases of chronic non-specific low back pain
  1. Tez No: 968131
  2. Yazar: EDANUR BÜYÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN CANER AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Büyük, E., Kronik Non-Spesifik Bel Ağrılı Olgularda Telerehabilitasyonun Ağrı, Engellilik, Fonksiyonellik, Yaşam ve Uyku Kalitesi Üzerine Etkisinin İncelenmesi Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Kütahya, 2025. Amaç: Çalışmamızın amacı kronik non-spesifik bel ağrılı olgularda telerehabilitasyon kullanılarak verilen egzersiz programının ağrı, engellilik, fonksiyonellik, yaşam kalitesi, uyku kalitesi ve fiziksel aktiviteden hoşlanma üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya kronik non-spesifik bel ağrısına sahip 31 birey dahil edildi. Katılımcılar rastgele telerehabilitasyon (çalışma) grubu (n=16) ve kontrol grubu (n=15) olarak 1:1 oranında iki gruba ayrıldı. Telerehabilitasyon grubuna 15 gün boyunca standart tedavi programlarına ek olarak ev egzersiz programı mobil uygulama aracılığı ile verilirken kontrol grubundaki katılımcılara geleneksel ev programı şeklinde verildi. Tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedavi bittikten 15 gün sonra olmak üzere değerlendirmeler üç farklı zamanda tekrarlandı. Bu değerlendirme seanslarında katılımcılara Vizüel Analog Skalası, Roland Morris Özürlülük Ölçeği, Kısa Form-36, Fonksiyonel Bel Ağrı Skalası, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi ve Fiziksel Aktivite Hoşlanma Ölçeği uygulandı. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre çalışma grubu ve kontrol grubu ağrı, engellilik, fonksiyonellik ve uyku parametrelerinde zamana bağlı olarak istatistiksel açıdan anlamlı gelişmeler elde etmiştir (p0,05). Sonuç: Sonuçlarımız incelendiğinde hem telerehabilitasyon grubunda hem de kontrol grubunda verilen rutin fizyoterapi programında ağrı, engellilik, fonksiyonellik, uyku kalitesi ve yaşam kalitesinde olumlu gelişmeler bildirilmiştir. Bu doğrultuda, telerehabilitasyon yolu ile egzersiz programlarının uygulamasının yüz yüze geleneksel yöntemlerle uygulamanın mümkün olmadığı durumlarda etkin bir alternatif olduğu düşünülmektedir. Ancak, bu sonuçların ortaya çıkmasına etkili olan faktörlerin belirlenmesi, uygulamaların maliyet etkinliklerinin ortaya konması, uygun tedavi dozlarının belirlenmesi gibi alanlarda daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Büyük, E., Investigation of the Effect of Telerehabilitation on Pain, Disability, Functionality, Quality of Life, and Sleep Quality in Cases of Chronic Non-Specific Low Back Pain. Kütahya Health Sciences University, Department of Physiotherapy and Rehabilitation, Master's Thesis, Kütahya, 2025. Objective: The aim of our study is to investigate the effects of an exercise program administered via telerehabilitation on pain, disability, functionality, quality of life, sleep quality, and enjoyment of physical activity in cases of chronic nonspecific low back pain. Materials and Methods: Thirty-one individuals with chronic nonspecific low back pain were included in the study. Participants were randomly assigned to a telerehabilitation (intervention) group (n=16) and a control group (n=15) in a 1:1 ratio. The telerehabilitation group received a home exercise program via a mobile application in addition to standard treatment programs for 15 days, while the control group received a traditional home program. Assessments were repeated at three different time points: before treatment, after treatment, and 15 days after treatment. During these assessment sessions, participants were administered the Visual Analog Scale, Roland Morris Disability Scale, Short Form-36, Functional Low Back Pain Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, and Physical Activity Enjoyment Scale. Results: According to the results obtained, the study group and control group achieved statistically significant improvements in pain, disability, functionality, and sleep parameters over time (p0.05). Conclusion: When our results are examined, positive developments in pain, disability, functionality, sleep quality, and quality of life were reported in both the telerehabilitation group and the control group in the routine physical therapy program provided. In this regard, it is thought that the application of exercise programs via telerehabilitation is an effective alternative in situations where face-to-face traditional methods cannot be applied. However, it is thought that further studies are needed in areas such as determining the factors that contribute to these results, establishing the cost-effectiveness of the applications, and determining appropriate treatment doses.