Kriyojel doku iskelesi: Wharton jeli kaynaklı mezenkimal kök hücrekullanılarak yönlendirilmiş doku mühendisliği uygulamaları
Cryogel tissue scaffold: guided tissue engineering applications using mesenchymal stem cell from Wharton's gel
  1. Tez No: 968137
  2. Yazar: FIRUZA IDRISOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN BÜTÜN ŞENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Tıbbi Biyoloji, Polymer Science and Technology, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Başlık: Kriyojel Doku İskelesi: Wharton Jeli Kaynaklı Mezenkimal Kök Hücre Kullanılarak Yönlendirilmiş Doku Mühendisliği Uygulamaları Amaç: Çalışmamız multidisipliner bir çalışma olup, kriyojel tabanlı bir doku iskelesinde kök hücrelerin nöral ve osteojenik farklılaşma potansiyellerini inceleyerek, nörodejeneratif hastalıklar ve kemik defektlerinin tedavisine yönelik yenilikçi bir strateji geliştirmektir. Kriyojelin biyomekanik ve biyokimyasal özelliklerinin hücre davranışı üzerindeki etkisini analiz ederek çift yönlü farklılaşmayı destekleyen optimum koşulların belirlenmesi hedeflenmiştir. Yöntem: Tez çalışmasının ilk aşamasında insan göbek kordonundan elde edilen Wharton jeli dokusundan kök hücreler izole edilmiş ve karakterize edilmiştir. İkinci aşamada ise kriyopolimerizasyon metodu ile 3B yapıda sentetik (poli(2-dimetilamino)etil metakrilat, PDMA) ve doğal (karboksimetil selülöz, CMC) polimerik iskeleler sentezlenmiştir. Bununla birlikte farklılaşmayı destekleyecek grafen oksit (GO) ve hidroksi apatit (HAp) katkılı 3B yapıda sentetik ve doğal polimer iskeleler de hazırlanmıştır. SEM, TGA, FT-IR analizleri ve şişme testleri ile kriyojeller karakterize edilmiştir. Üçüncü aşamada 3B doku iskelelerinin biyouyumluluk/sitotoksisite testleri yapılmış ve farklılaşma çalışmalarına başlanmıştır. Farklılaşmaların farklı zaman dilimlerinde histolojik ve immünofloresan boyamalar yapılarak ışık mikroskobu ve konfokal ile farklılaşma karakterizasyonları yapılmıştır. Bulgular. Çalışmada elde edilen veriler, GO ve HAp katkılı 3B yapıda PDMA ve CMC kriyоjellerin оsteоjenik, nöral farklılaşmayı anlamlı biçimde desteklediğini göstermiştir. Hücre mоrfоlоjisi, ve bоyama sоnuçları bu farklılaşma yönlerini dоğrulamıştır. Ayrıca, kullanılan GDE ve STP çapraz bağlayıcıların hücre prоliferasyоnu ve yapı stabilitesi üzerinde farklı etkiler оluşturduğu belirlenmiştir. Sonuç: Bu tez çalışması, sentezlenen 3B PDMA ve CMC kriyojellerin ve katkılı formlarının hücre davranışı üzerindeki etkilerini оrtaya kоyarak, dоku mühendisliği ve rejeneratif tıp uygulamaları için biyоuyumlu ve yönlendirilebilir iskele tasarımlarının geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Title: Cryogel Tissue Scaffold: Guided Tissue Engineering Applications Using Mesenchymal Stem Cells Derived from Wharton's Jelly Aim: Our study is a multidisciplinary research aimed at developing an innovative strategy for the treatment of neurodegenerative diseases and bone defects by examining the neural and osteogenic differentiation potentials of stem cells in a cryogel-based tissue scaffold. By analyzing the effects of the biomechanical and biochemical properties of the cryogel on cell behavior, the aim is to determine the optimal conditions that support bidirectional differentiation. Methods: In the first phase of the thesis study, stem cells were isolated and characterised from Wharton's jelly tissue obtained from the human umbilical cord. In the second phase, synthetic (poly(2-dimethylamino)ethyl methacrylate, PDMA) and natural (carboxymethyl cellulose, CMC) polymeric scaffolds were synthesised using the cryopolymerisation method to create a 3D structure. Additionally, synthetic and natural polymer scaffolds containing graphene oxide (GO) and hydroxyapatite (HAp) were prepared in a 3D structure to promote differentiation. The cryogels were characterised using SEM, TGA and FT-IR analyses, as well as swelling tests. In the third stage, biocompatibility and cytotoxicity tests were performed on the 3D tissue scaffolds and differentiation studies were initiated. Differentiation characterisations were performed using light and confocal microscopy with histological and immunofluorescent staining at different time intervals. Results: The data obtained in the study showed that PDMA and CMC cryogels containing GO and HAp additives in a 3D structure provided significant support for osteogenic and neural differentiation. Cell morphology and staining results corroborated these findings. Furthermore, the effects of the GDE and STP crosslinkers on cell proliferation and structural stability were determined to be different. Conclusion: This thesis contributes to the development of biocompatible and steerable scaffold designs for tissue engineering and regenerative medicine applications, revealing the effects of synthesised 3D PDMA and CMC cryogels, as well as their modified forms, on cell behaviour.