Y ve Z kuşağı kadınlarının toplumsal cinsiyet algısının ve benlik saygısınınincelenmesi
An examination of gender perception and self-esteem among women of generation Y and Z
- Tez No: 968158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA USTABAŞI GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmanın ana amacı Y ve Z kuşağı kadınlarının toplumsal cinsiyet algıları ve benlik saygılarını incelemektir. Araştırmanın temel problemi, Y ve Z kuşağı kadınlarının toplumsal cinsiyet algılarının ve benlik saygılarının arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Ulaşılabilir evren olarak belirlenen Konya'da yaşayan ve kolayda örnekleme tekniğiyle ulaşılan Y (N=173) ve Z (N=261) kuşağı kadınlarından anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Anket formunda toplumsal cinsiyet algısı ve benlik saygısı ölçeklerinin yanı sıra yaş, medeni durum, eğitim durumu, yaşanılan yer, çalışma durumu, geçinebilme düzeyi değişkenlerine ilişkin sorular yer almıştır. Toplamda 434 kadın katılımcıyla yürütülen araştırmanın verileri SPSS 22. Programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Uygulanan ölçeklerin çarpıklık ve basıklık katsayıları incelendiğinde tüm değişkenlerin normal dağılıma uygun olduğu; yalnızca Benlik Saygısı Ölçeği Kısa Formu'nun olumlu alt boyutunun normal dağılmadığı belirlenmiştir. Korelasyon ve karşılaştırmalı analizler sonucunda toplumsal cinsiyet algısı ile benlik saygısı ve benlik saygısının alt boyutları arasında anlamlı düzeyde pozitif ilişkiler saptanmıştır. Toplumsal cinsiyet algısı; kuşak (Y/Z), eğitim düzeyi ve medeni duruma göre anlamlı farklılık göstermiştir. Benlik saygısı ise kuşak, eğitim düzeyi ve çalışma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Araştırmanın bulguları literatürle uyumlu sonuçlar göstermiştir. Bununla birlikte, toplumsal cinsiyet algısı ve benlik saygısını etkileyen faktörlerin geniş ölçekli ve farklı sosyodemografik grupları kapsayan araştırmalarla derinleştirilmesi gerekmektedir. Geniş ölçekli araştırmaların yapılması kadın ve erkek eşitliğini desteklemeye yönelik uygulama ve politikaların geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the gender perceptions and self-esteem of women from Generation Y and Generation Z. The main problem of the study is to understand the relationship between gender perception and self-esteem among women of Generation Y and Z. Data were collected using a questionnaire from women in Generations Y (N=173) and Z (N=261) residing in Konya, which was defined as the accessible population, through convenience sampling. In addition to scales measuring gender perception and self-esteem, the questionnaire included items regarding age, marital status, educational level, place of residence, employment status, and income sufficiency. The study was conducted with a total of 434 female participants, and the data were analyzed using SPSS version 22. An examination of the skewness and kurtosis coefficients of the scales revealed that all variables met the assumption of normal distribution, except for the positive subdimension of the Rosenberg Self-Esteem Scale–Short Form, which did not follow a normal distribution. The results of correlation and comparative analyses indicated statistically significant positive relationships between gender perception and self-esteem, as well as with the subdimensions of self- esteem. Gender perception was found to significantly differ based on generation (Y/Z), education level, and marital status. However, self-esteem did not show significant differences based on generation, education level, or employment status. The findings of the study are consistent with the existing literature. Nevertheless, there is a need for broader studies that explore the factors influencing gender perception and self-esteem across diverse sociodemographic groups. Conducting large-scale research will contribute to the development of practices and policies that support gender equality.