Köpük h-BN/EG altlığın solvotermal yöntemle deniz kestanesi benzeri yapıda NiCoP kaplanması ve süperkapasitör uygulaması
Solvothermal coating of NiCoP on foam h-BN/EG substrates with sea urchin-like structure and supercapacitor application
  1. Tez No: 968159
  2. Yazar: FURKAN EMRE BAŞKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, bağlayıcı içermeyen karnabahar NiCoP nanoyapısı, sıralı bir solvotermal, fosforizasyon ve elektroliz işlemi yoluyla genişletilmiş grafit (EG) kağıdı üzerinde sentezlenmiştir. Hiyerarşik nanoyapı, içsel bileşimi ile süperhidrofobik davranış sağlayan oldukça pürüzlü ve gözenekli bir yüzey morfolojisini teşvik ettiği gözlemlenmiştir. Yüzey ıslanabilirliği ve yapısal özellikler temas açısı ölçümleri, SEM ve XPS analizleri ile ayrıntılı olarak karakterize edilmiştir. Elektrokimyasal testler, 1 mA cm⁻²'de 5,96 F cm⁻²'lik mükemmel bir alansal kapasitans ve 6000 şarj-deşarj döngüsünden sonra ilk kapasitansının %113,1'ini koruyan olağanüstü döngü kararlılığı ortaya koymuştur. Ayrıca pozitif elektrot olarak NiCoP@EG ve negatif elektrot olarak AC@EG kullanılarak CR2032 tipi asimetrik bir süperkapasitör monte edilmiştir. Cihaz, 1 mA cm⁻²'de 848 mF cm⁻² ve 8946,2 μW cm-² güç yoğunluğunda 231,1 μWh cm⁻² yüksek enerji yoğunluğu sağlayarak olağanüstü hız kapasitesine işaret etmektedir. Bu bulgular, yüksek performanslı mikro ölçekli enerji depolama sistemlerine doğru umut verici bir yol sunan morfoloji mühendisliği NiCoP ile bağlayıcı içermeyen bir EG platformunu birleştirmenin sinerjik avantajlarını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a binder-free cauliflower-like NiCoP nanostructure is synthesized on expanded graphite (EG) paper through a sequential solvothermal, phosphorization, and electrolysis process.The hierarchical nanostructure promotes a highly rough and porous surface morphology, which, together with its intrinsic composition, enables superhydrophobic behavior. Surface wettability and structural properties were characterized in detail by contact angle measurements, SEM, and XPS analyses. Electrochemical tests revealed an excellent areal capacitance of 5.96 F cm⁻² at 1 mA cm⁻² and outstanding cycling stability, retaining 113.1% of its initial capacitance after 6000 charge–discharge cycles. Moreover, a CR2032-type asymmetric supercapacitor is assembled using NiCoP@EG as the positive and AC@EG as the negative electrode. The device delivers 848 mF cm⁻² at 1 mA cm⁻², along with a high energy density of 231.1 μWh cm⁻² at a power density of 8946.2 μW cm⁻², indicating outstanding rate capability. These findings highlight the synergistic advantages of combining morphologyengineered NiCoP with a binder-free EG platform, offering a promising route toward highperformance microscale energy storage systems.