Türkiye ve farklı ülkelerin okul öncesi eğitim programlarındaki sürdürülebilirlik öğelerinin incelenmesi
An analysis of sustainability elements in the early childhood education curricula of turkey and different countries
- Tez No: 968160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışmada, Türkiye ve farklı ülkelerin okul öncesi eğitim programlarının, sürdürülebilirlik ilkeleri bağlamında incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı ile İngiltere, Almanya, Finlandiya, İtalya, Fransa, Hollanda, Avustralya, Japonya ve İsveç'in güncel okul öncesi eğitim programları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Ülkelerin ulusal okul öncesi eğitim müfredatları, politika belgeleri ve ilgili literatür taranarak sürdürülebilirlik ile ilgili öğeler değerlendirilmiştir. Çalışmada incelenen ülkelerin çoğunda sürdürülebilir kalkınma kavramının okul öncesi eğitim politikaları ile doğrudan ilişkili olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Özellikle Finlandiya, İsveç ve Avustralya gibi ülkelerde sürdürülebilirlik eğitimi programın merkezinde yer almakta ve çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğe yönelik hedefler açık biçimde tanımlanmaktadır. Türkiye'de ise sürdürülebilirlik kavramı dolaylı olarak yer almaktadır. Özellikle değerler eğitimi, doğa sevgisi, israfın önlenmesi gibi alt temalar üzerinden sürdürülebilirliğe katkı sağlanmaktadır. Ancak Türkiye programında çevresel sürdürülebilirliğe ilişkin evrensel temalar doğrudan ifade edilmemekte, sosyal sürdürülebilirlik ise ağırlıklı olarak milli ve manevi değerler çerçevesinde ele alınmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'nin okul öncesi eğitim programı sürdürülebilirlik açısından önemli kazanımlar içermekle birlikte, 2030 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ile tam anlamıyla uyumlu değildir. Programın çevresel ve evrensel sosyal boyutları güçlendirilerek daha bütüncül bir sürdürülebilirlik yaklaşımı benimsenebilir. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda, politika yapıcılara, program geliştiricilere ve öğretmenlere yönelik çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Bu öneriler, erken çocukluk döneminde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesini desteklemeye yöneliktir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the preschool education programs of Türkiye and various other countries in the context of sustainability principles. Within the scope of the research, the Türkiye Century Preschool Education Curriculum was comparatively analyzed alongside the current preschool programs of the United Kingdom, Germany, Finland, Italy, France, the Netherlands, Australia, Japan, and Sweden. The study employed the document analysis method, one of the qualitative research techniques. National preschool curricula, policy documents, and relevant literature from the selected countries were reviewed, and sustainability-related components were evaluated. The findings indicate that in most of the countries examined, the concept of sustainable development is directly integrated into preschool education policies. Particularly in countries such as Finland, Sweden, and Australia, sustainability education is positioned at the core of the curriculum, with clearly defined goals addressing environmental, social, and economic sustainability. In contrast, in Türkiye, the concept of sustainability is addressed more indirectly. Contributions to sustainability are made through sub-themes such as values education, love of nature, and the prevention of waste. However, the Turkish program does not explicitly include global themes related to environmental sustainability, and the dimension of social sustainability is primarily framed within national and moral values. According to the results, although Türkiye's preschool education program includes significant elements related to sustainability, it is not fully aligned with the United Nations 2030 Sustainable Development Goals (SDGs). Strengthening the program's environmental and universal social dimensions could support a more holistic approach to sustainability. Based on the findings, various recommendations have been developed for policymakers, curriculum developers, and teachers. These suggestions aim to support the development of sustainability awareness during early childhood.