Sıçan modelinde fasiyal sinir ezilme hasarı sonrası sistemik melatonin tedavisinin rejeneratif etkileri
Systemic melatonin improves regeneration after facial nerve crush injury in a rat model
  1. Tez No: 968178
  2. Yazar: ATAHAN ÜNALDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN DİKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA PERGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Melatonin, esas olarak pineal bez tarafından salgılanan, sinir dokuları üzerinde çok yönlü antioksidan ve anti-apoptotik etkileri olan nöroendokrin bir hormondur. Bu çalışmanın amacı, fasiyal sinir ezilme hasarı sonrasında sistemik melatonin tedavisinin rejeneratif potansiyelini değerlendirmektir. Fasiyal sinir hasarı oluşturulan 24 Sprague-Dawley sıçanı rastgele üç gruba ayrıldı: (1) 20 mg/kg melatonin, (2) 5 mg/kg melatonin ve (3) kontrol. Çalışma gruplarına göre sıçanlara 28 gün boyunca günlük intraperitoneal enjeksiyonlar uygulandı. Fonksiyonel değerlendirmeler, göz kırpma refleksi ve bıyık hareketi genliği gibi parametrelerle haftalık olarak yapıldı. 28 günlük tedavi süresinin sonunda, fasiyal sinirlere elektromiyografi (EMG) uygulandı ve ardından fasiyal sinirin bukkal dalları histomorfometrik analiz için alındı. Bıyık hareketi genliği, 5 mg/kg ve 20 mg/kg melatonin gruplarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Her iki tedavi grubunda da EMG genliği daha yüksek, süre değerleri ise daha kısa olarak saptandı. Histomorfometrik analizde, optimum g-oranı (g-ratio) gösteren akson yüzdesi kontrol grubunda anlamlı derecede daha düşük bulundu. Ortalama akson yoğunluğu ise her iki melatonin tedavi grubunda da anlamlı olarak daha yüksekti. Sistemik olarak uygulanan her iki suprafizyolojik melatonin dozu, fasiyal sinir ezilme hasarı sonrası rejenerasyonu artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Melatonin, primarily secreted by the pineal gland, is a neuroendocrine hormone with multiple antioxidant and anti-apoptotic effects on neural tissues. The aim of the present study was to assess the regenerative potential of systemic melatonin treatment after facial nerve crush injury. Following the facial nerve injuries, 24 Sprague-Dawley rats were randomly divided into three groups as follows: (1) 20mg/kg melatonin, (2) 5mg/kg melatonin and (3) control. Rats were injected intraperitoneally daily for 28 days according to the study groups. Functional evaluations such as blinking reflex and whisking amplitude were evaluated weekly. At the end of the 28 days treatment period, electromyography (EMG) of facial nerves were performed and then buccal branches of facial nerves were harvested for histomorphometric analysis. Whisking amplitude was significantly higher in 5mg/kg and 20 mg/kg melatonin groups compared to the control group. Both treatment groups presented higher EMG amplitude and shorter duration values than the control group. Histomorphometric analysis revealed that the percentage of axons with optimum g-ratio was significantly lower in the control group. The mean axonal density was significantly higher in both melatonin treatment groups. Both supraphysiological doses of systemic melatonin treatment enhanced regeneration after facial nerve crush injury.