Eklemeli imalat ile üretilen SS316L-IN718 alaşımların yüksek sıcaklık oksidasyon ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of high-temperature oxidation and mechanical properties of SS316L-IN718 alloys produced by additive manufacturing
  1. Tez No: 968179
  2. Yazar: MUSTAFA KAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında, SS316L ve IN718 alaşımlarından LYEY yöntemiyle üretilen FGM ve KGM yapıların yüksek sıcaklık oksidasyon davranışları ile mikro-yapı ve mekanik özellikleri detaylı şekilde incelenmiştir. 850 °C'de 500 saat süresince yapılan çevrimsel oksidasyon testleri sonucunda, geçiş tasarımına bağlı olarak FGM yapıların oksidasyon direncinde önemli farklılıklar gözlemlenmiştir. Bileşimsel olarak özellikle ≥ %30 IN718 içeriği kritik eşik olarak belirlenmiş, bu değerin altındaki bölgelerde ciddi parçalanmalar tespit edilmiştir. Ayrıca, dış oksit tabakası gelişmiş olsa bile %80 ve üzeri IN718 içeriğine sahip bölgelerde iç oksidasyon gözlenmiş, bu durumun Al ve Ti elementlerinin tane sınırlarında tercihli oksidasyonundan kaynaklandığı değerlendirilmiştir. %10–20 IN718 içeriğine sahip bölgelerde üretim sırasında oluşan katılaşma çatlakları, oksidasyon sırasında malzeme içerisinde iç oksidasyon oluşturucu kusurlar olarak tespit edilmiştir. Tez kapsamında ayrıca, SLE yöntemiyle üretilen, %77 IN718–%23 SS316L içeren orta entropili bir alaşım (M718), ticari IN718 alaşımıyla (P718) karşılaştırmalı olarak mikroyapı ve mekanik özellikler bakımından değerlendirilmiştir. Farklı rekristalizasyon durumlarında gerçekleştirilen mikro-yapı ve çekme/yorulma analizleri, ikizlenme oranı, dislokasyon yoğunluğu, tane boyutu ve çökelme sertleşmesinin mekanik davranış üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. P718 alaşımı, rekristalizasyon sonrası tane boyutunda %64 artış ve %48,9 ikizlenme oranı gösterirken, M718 alaşımı yalnızca %10 tane büyümesi ve %36,1 ikizlenme oranı ile tane büyümesine ve ikizlenmeye karşı belirgin direnç sergilemiştir. Çekme testlerinde P718-NR numunesi 1422 MPa çekme mukavemeti sunarken, M718-NR 1332 MPa değerine ulaşmıştır. Yorulma testleri, M718 alaşımının rekristalize olmayan durumunda daha yüksek ortalama ömür sunduğunu ancak daha fazla dağılma içerdiğini göstermiştir. Elde edilen bulgular, geleneksel ticari alaşımlardan tasarlanan yeni nesil malzemelerin yüksek sıcaklık ortamlarında yapısal bütünlüğünü koruyacak şekilde optimize edilebileceğini ve mekanik performansın entropi tabanlı geliştirilecek farklı kompozisyonlarla iyileştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the high-temperature oxidation behavior, microstructure, and mechanical properties of SS316L and IN718 alloys fabricated via LDED in FGM and KGM designs were comprehensively investigated. Cyclic oxidation tests conducted at 850 °C for 500 hours revealed significant differences in oxidation resistance depending on the compositional transition design. A critical threshold of ≥30 wt.% IN718 was identified as the threshold below which severe oxide scale spallation occurred. Furthermore, despite the development of a continuous external oxide layer, internal oxidation was observed in regions containing ≥80 wt.% IN718, attributed to the preferential oxidation of Al and Ti elements. In regions containing 10–20 wt.% IN718, solidification cracks formed during production were identified as defects that acted as pathways for internal oxidation during exposure. Additionally, a medium entropy alloy (M718) containing 77 wt.% IN718 and 23 wt.% SS316L, fabricated via SLM, systematically compared with commercial IN718 (P718) in terms of microstructure and mechanical behavior. Microstructural, tensile, and fatigue analyses conducted under various recrystallization conditions revealed the effects of twinning, dislocation density, grain size, and precipitation hardening on mechanical behavior. After recrystallization, the P718 alloy showed a 64% increase in grain size and a twin fraction of 48,9%. In contrast, the M718 alloy exhibited only a 10% increase in grain size and a twin fraction of 36,1%, demonstrating greater resistance to grain growth and twinning. In tensile tests, the P718-NR sample achieved an ultimate tensile strength of 1422 MPa, while the M718-NR sample reached 1332 MPa. Fatigue tests indicated that the non-recrystallized M718 condition exhibited higher average fatigue life but with greater scatter. The findings demonstrate that novel materials designed from conventional commercial alloys can be optimized to maintain structural integrity under high-temperature environments, and that mechanical performance can be improved through entropy-based compositional strategies.