Nervus tibialis ve dallarının anatomisi: Bir kadavra çalışması
Anatomy of the Tibial nerve and its branches: A cadaveric study
- Tez No: 968201
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CAN PELİN, PROF. DR. AYLA KÜRKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi ve Klinik Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma nervus tibialis'in fossa poplitea ve bacak arka bölgesindeki seyrini, interkondiller hat hizasındaki ve arcus tendineus musculi solei seviyesindeki kalınlığını ve m. gastrocnemius caput laterale, m. gastrocnemius caput mediale ve m. soleus'u innerve eden dallarının uzunluklarını ve kalınlıklarını belirlemeyi ve bu dalların kendi uzunluklarının ve belirli referans noktalarına uzaklıklarının bacak boyuna oranlarını tespit etmeyi, aynı şekilde kalınlıklarının belirli referans noktalarındaki kalınlıklara oranını belirlemeyi ve bu veriler ışığında bölgede morfolojik olarak bilgi sahibi olmayı amaçlamaktadır. Formaldehit ile fikse edilmiş 10 kadavrada 20 alt ekstremite uyluk arka bölgesi, bacak arka bölgesi ve fossa poplitea disseksiyonu yapılmıştır. Bölge yağ tabakadan dikkatlice temizlenmiş, ölçüm alınacak tüm sinir yapılar net görünecek şekilde açılmıştır. Tüm disseksiyonlar aynı kişi tarafından yapılmış, tüm ölçümler aynı kişi tarafından alınmış ve alt ekstremitesi hiç disseke edilmemiş kadavralar çalışmaya dahil edilmiştir. Ölçümler üçer kere, 0,01 mm duyarlı dijital kumpas ile alınmış, sınıf içi korelasyon katsayısı bakılmış ve üç ölçümün ortalaması kullanılmıştır. Sınıf içi korelasyon katsayısı 0.998 ve 1.000 arasında değişim göstermektedir. Elde ettiğimiz verilere göre bacak boyu ortalama 397,88 mmdir. Nervus tibialis'in interkondiller hattan geçtiği nokta ile arcus tendineus musculi solei seviyesinden geçtiği nokta arası uzaklık 75,16 mmdir. Bu mesafenin bacak boyuna oranı 0,19 dur. Musculus gastrocnemius caput laterale'yi, mediale'yi ve m. soleus'u innerve eden dalların uzunluğunun bacak boyuna oranları değerlendirilmiştir. Bu sinirlerin uzunluklarının bacak boyu orantılı olarak artıp azalabileceği göz önüne alındığında oranlar üzerinden çalışmanın daha değerli olacağı kanaatindeyiz. Nervus tibialis interkondiller hat seviyesinde ortalama 7,05 mm kalınlıkta, arcus tendineus musculi solei seviyesinde ortalama 7,20 mm kalınlıkta olup, bunların birbirine oranı 1,03 tür. Nervus tibialis'in interkondiller hat ile arcus tendineus musculi solei arasında m. soleus'u, m. gastrocnemius caput laterale ve medialeyi innerve eden dallarını verdiği göz önüne alındığında bu kalınlığın perifere gittikçe azalması beklenirken artmış olması n. tibialis'in arcus tendineus musculi solei basısı altında kalması sebebiyle olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the course of the tibial nerve in the popliteal fossa and the posterior region of the leg; to determine its thickness at the level of the intercondylar line and the tendinous arc of the soleus muscle; to measure the lengths and thicknesses of its branches innervating the lateralhead and medial heads of gastrocnemius muscle and soleus muscle to calculate the ratios of these branches' lengths and distances from specific reference points to leg length; and to compare the thicknesses at specific reference levels. In doing so, the study seeks to provide morphological insight into the region. Dissections were performed on the posterior thigh, posterior leg, and popliteal fossa of 20 lower limbs from 10 formalin-fixed cadavers. The area was carefully cleaned of adipose tissue, and all neural structures to be measured were fully exposed. All dissections and measurements were conducted by the same researcher. Cadavers without any prior lower extremity dissections were included. Each measurement was taken three times using a digital caliper with a sensitivity of 0.01 mm, and the intraclass correlation coefficient (ICC) was calculated. The average of the three measurements was used in the analysis. The ICC values ranged between 0.998 and 1.000. According to our data, the average leg length was 397.88 mm. The distance between the point where the tibial nerve crosses the intercondylar line and the point where it passes under the tendinous arc of the soleus muscle was 75.16 mm. This distance corresponds to 19% of the leg length. The ratios of the lengths of the branches innervating the heads of gastrocnemius muscle and soleus muscle to leg length were also evaluated. Considering that the absolute lengths of these nerves may vary with leg length, we believe that ratio-based evaluations provide more meaningful anatomical insights. At the level of the intercondylar line, the tibial nerve had a mean thickness of 7.05 mm, whereas at the level of the tendinous arc of the soleus muscle, its mean thickness was 7.20 mm. The ratio between these two values was 1.03. Although a decrease in thickness would be expected as the nerve gives off its motor branches to the soleus and the gastrocnemius heads between these two points, an increase was observed. We suggest that this unexpected thickening may be due to compression of the tibial nerve under the tendinous arc of the soleus muscle.