Ultrason kılavuzluğunda genikular sinir bloğu: Anatomisi ve diz artroskopik ön çapraz bağ tamiri cerrahisinde postoperatif analjezide etkinliği
Ultrasound guided genicular nerve block: Anatomy and effectiveness of postoperative analgesia in knee artroscopic anterior cruciate ligament repair surgery
  1. Tez No: 817600
  2. Yazar: İSMET TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL TATLISUMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anestezi ve Reanimasyon, Anatomy, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Genikular sinir bloğu diz eklemine innervasyon sağlayan duyu dallarının diz eklemi kapsülüne girmeden önce infiltrasyonu olarak tanımlanır. Literatürdeki genikular sinirlerin terminolojisi ve kökeni üzerindeki tutarsızlık anatomik tanımlamalardaki değişkenliklerle ilişkili olabilir. Bu çalışmada; genikular sinirlerin diseksiyonunun sağlanması ve tanımlanabilen sinirlerin USG eşliğinde bloke edilmesiyle artroskopik ön çapraz bağ (ÖÇB) tamirinde postoperatif analjezide etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın ilk aşamasında, dört kadavra diz diseke edildi. N.obturatorius, n.ischiadicus, n.peroneus communis ve n.tibialis dalları bulundu. Diz eklem kapsülünün genikular sinirleri gösterildi. İkinci aşamada ÖÇB operasyonu planlanan, 18-75 yaş 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize iki eşit gruba ayrıldı. Grup G; preoperatif dört ayrı enjeksiyon noktasından genikular blok uygulanırken, Grup K;'da blok uygulanmadı. Tüm hastalar genel anestezi altında operasyona alındı. Hastalara postoperatif fentanil IV hasta kontrollü analjezi uygulandı. Hastaların postoperatif dönemdeki; dinlenme ve hareket halindeki VAS skorları, analjezik ilaç tüketimleri ve yan etki mevcudiyeti 1.-6.-12.-24. saatlerde ölçüldü. Bulgular: Superior medialde ve lateralde genikular dalların n. tibialis çıkışlı oldukları, inferior lateralde n.peroneus communis'den gelen dalların olduğu, inferior medialde n. tibialis'den ve bazı sinir dallarının n.saphenus'dan ayrılan dallar olarak sahanın duyusal innervasyona katıldığı görüldü. Klinik çalışmamızda Grup K'da tüm zamanlarda ek analjezik ihtiyacı gözlendi. Postoperatif VAS değerlerinde 1,6,12 ve 24.saatlerde Grup G'de düşüklük saptandı. Sonuç: Diz eklem kapsülünün oldukça zengin bir sinir ağı bulunmaktadır. ÖÇB tamir ameliyatlarından sonra genikular blok iyi bir postoperatif analjezi seçeneği olarak düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Genicular nerve block is defined as infiltration of the sensory branches innervating the knee joint before they enter the knee joint capsule. The inconsistency in the terminology and origin of genicular nerves in the literature may be related to variations in anatomical descriptions. The aim of this study was to provide the dissection of the genicular nerves and to evaluate the efficacy in postoperative analgesia in arthroscopic anterior cruciate ligament (ACL) repair by USG-guided blocking of identifiable nerves. Materials and Methods: In the first phase of the study, four cadaveric knees were dissected. N.obturatorius, n.ischiadicus, n.peroneus communis and n.tibialis branches were found. The genicular nerves of the knee joint capsule were demonstrated. In the second stage, 60 patients aged 18-75 years who were planned for ACL operation were included in the study. Patients were randomly divided into two equal groups. Group G; preoperative genicular block was applied from four different injection points, while no block was applied in Group K. All patients were operated under general anesthesia. Postoperative fentanyl IV patient-controlled analgesia was administered. Postoperative VAS scores at rest and motion, analgesic drug consumption and the presence of side effects were measured at 1-6-12-24 hours. Results: Superior medial and lateral genicular branches originated from n. tibialis, inferior lateral branches originated from n. peroneus communis, inferior medial branches originated from n. tibialis and some nerve branches originated from n. saphenus and participated in sensory innervation. In our clinical study, additional analgesic requirement was observed in Group K at all times. Postoperative VAS values were lower in Group G at 1,6,12 and 24 hours. Conclusion: The knee joint capsule has a very rich nerve network. Genicular block should be considered as a good postoperative analgesia option after ACL repair surgery.