Neuman sistemler modeline göre yapılandırılan güçlendirme programının çocuğu yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin stres ve memnuniyet düzeyi ile etkili karar vermesi üzerine etkisi
The effect of the empowerment program constructed according to neuman's systems model on stress and satisfaction levels of mothers with children in the intensive care unit and effective decision making.
  1. Tez No: 968208
  2. Yazar: GÜLŞAH OĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR BAŞDAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY CANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
NEUMAN SİSTEMLER MODELİNE GÖRE YAPILANDIRILAN GÜÇLENDİRME PROGRAMININ ÇOCUĞU YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDE YATAN ANNELERİN STRES VE MEMNUNİYET DÜZEYİ İLE ETKİLİ KARAR VERMESİ ÜZERİNE ETKİSİ Gülşah OĞUL Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Doktora Tezi, Ağustos 2025 Danışman: Doç. Dr. Öznur BAŞDAŞ ÖZET Araştırma; Neuman Sistemler Modeli (NSM)'ye göre yapılandırılan güçlendirme programının çocuğu yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin stres ve memnuniyet düzeyi ile etkili karar vermesi üzerine etkisini incelemek amacıyla birinci aşamada metodolojik (Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi Ebeveyn Stres Ölçeği (ÇYBÜ-ESÖ) Türkçe formunun geçerlik ve güvenirlik çalışması) ve ikinci aşamada ise randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Gerekli tüm izinler alınan araştırma, Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde gerçekleştirilmiştir. ÇYBÜ-ESÖ Türkçe formunun geçerlik ve güvenirlik çalışmasına ilişkin veriler Eylül 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında 204 ebeveynden toplanmıştır. Altı alt boyut ve toplamda 41 maddeden oluşan ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları sonucunda 6 faktörlü ve 37 maddeden oluşan Türkçe formun alt ölçek boyutları için cronbach alpha değerlerinin 0.882-0.977 arasında olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın deneysel aşaması için Şubat-Aralık 2024 tarihleri arasında 25 müdahale ve 25 kontrol grubu olmak üzere toplam 50 anne örnekleme dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THE EMPOWERMENT PROGRAM CONSTRUCTED ACCORDING TO NEUMAN'S SYSTEMS MODEL ON STRESS AND SATISFACTION LEVELS OF MOTHERS WITH CHILDREN IN THE INTENSIVE CARE UNIT AND EFFECTIVE DECISION MAKING Gulsah OGUL Erciyes University, Graduate School of Health Sciences, Department of Nursing, Child Health and Diseases Nursing PhD Thesis, August 2025 Supervisor: Assoc. Prof. Oznur BASDAS ABSTRACT The study was conducted to examine the effect of an empowerment program structured according to the Neuman Systems Model (NSM) on stress levels, satisfaction, and effective decision-making of mothers whose children were hospitalized in the pediatric intensive care unit (PICU). The research was carried out in two stages: the first stage was methodological (validity and reliability study of the Turkish version of the Pediatric Intensive Care Unit Parental Stress Scale–PICU-PSS), and the second stage was a randomized controlled experimental study. Following the receipt of all necessary approvals, the study was conducted in the Pediatric Intensive Care Unit of Nigde Training and Research Hospital. Data for the validity and reliability study of the Turkish version of the PICU-PSS were collected from 204 parents between September 2022 and June 2023. The original scale consisted of six sub-dimensions and 41 items; however, as a result of the psychometric analyses, the Turkish version was finalized with six factors and 37 items. The Cronbach's alpha coefficients for the subscales ranged between 0.882 and 0.977, indicating high internal consistency. For the experimental phase, a total of 50 mothers were included in the sample between February and December 2024, with 25 assigned to the intervention group and 25 to the control group. In the intervention group, a structured five-day empowerment program based on the NSM was implemented.