Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının çokkültürlülüğe dair görüşleri
Social studies teacher candidates' views on multiculturalism
  1. Tez No: 968223
  2. Yazar: EMİNE UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının çokkültürlülük kavramına ilişkin görüşlerini, duygularını, öz-yeterlilik algılarını ve bu kavramın eğitim sürecindeki yansımalarını incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik desen kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programı 4. sınıfta öğrenim gören ve gönüllü olarak katılım sağlayan 40 öğretmen adayından oluşmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, katılımcıların büyük çoğunluğunun çokkültürlülüğe olumlu yaklaştığını, ancak kavramın ders kitapları ve lisans eğitiminde yeterince ele alınmadığını düşündüklerini göstermektedir. Çoğu katılımcı, sosyal bilgiler ders kitaplarında farklı kültürlere dair unsurların sınırlı biçimde yer aldığını ve uygulamaya yönelik içerik eksikliği bulunduğunu belirtmiştir. Lisans eğitiminde ise teorik bilgi sunulmasına karşın, uygulama temelli derslerin yetersizliği vurgulanmıştır. Katılımcılar, çokkültürlü eğitim uygulamalarının öğrenci başarısı, toplumsal uyum ve kültürel farkındalık açısından kritik olduğunu ifade etmiş; müfredatın ve öğretmen yetiştirme programlarının bu doğrultuda yeniden yapılandırılmasını önermiştir. Çokkültürlülük kavramının sosyal bilgiler eğitimi içinde daha kapsamlı ve uygulamalı biçimde işlenmesi hem öğretmen adaylarının mesleki yeterliklerini hem de öğrencilerin kültürel duyarlılığını artıracağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the views, feelings, self-efficacy perceptions, and reflections on the educational process of prospective social studies teachers regarding the concept of multiculturalism. The research was conducted using the phenomenological design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 40 senior-year social studies teacher candidates studying at Dokuz Eylül University and Ege University during the 2023–2024 academic year, who voluntarily participated in the research. Data were collected through a semi-structured interview form. The findings revealed that the majority of participants had a positive attitude towards multiculturalism, yet believed that the concept was not sufficiently addressed in textbooks and undergraduate education. Most participants stated that social studies textbooks contained limited references to different cultures and lacked practice-oriented content. Although theoretical knowledge was provided during undergraduate education, participants emphasized the inadequacy of practice-based courses. They expressed that multicultural education practices are critical for student achievement, social cohesion, and cultural awareness, and recommended that curricula and teacher training programs be restructured accordingly. It was concluded that addressing the concept of multiculturalism more comprehensively and in a more practice-oriented manner within social studies education would enhance both the professional competencies of teacher candidates and the cultural awareness of students.