El ve bilek fonksiyon bozukluklarında kullanıma uygun sanal gerçeklik destekli tasarım ve imalat
The virtual reality supported design and manufacturing suitable for use in hand and wrist function disorders
  1. Tez No: 968222
  2. Yazar: PINAR ASLAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial Design, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kaza, yaralanma, meslek hastalıkları veya doğuştan kaynaklanan talihsizlikler sebebiyle insanlar fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerine ihtiyaç duyarlar. Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri hastalara kaybettikleri fonksiyonel yetenekleri kazanmaları konusunda oldukça faydalı iken, uzun sürelerde sonuç veren, sabır ve istikrar isteyen süreçlerdir. Tedaviler; rahatsızlık bölgesine ve derecesine göre özellikle başlarda ağrı verici ve zor olabilmektedir. Devamlılığı sağlanamayan tedaviler sebebiyle hastalar sağlıklı bir şekilde gündelik yaşantılarına dönememektedirler. Bu çalışmada; el ve bilek fonksiyon bozuklukları sebebiyle fizik tedavi ihtiyacı olan hastaların acılı ve hatta sıkıcı olabilen rehabilitasyon tedavilerini daha kolay ve eğlenceli bir şekilde yapmalarına destek olmak amacıyla yapılan donanım ve yazılım destekli bir sistem için tasarım, geliştirme ve üretim süreçleri gerçekleştirilmiştir. Hastalar, elin üzerine konumlandırılan bir donanım yardımıyla, fizik tedavi süreçlerine yönelik hazırlanan 3D destekli oyunu oynayacaklardır. Bu vesileyle, hastaların tedaviye teşvik edilmesi, fizik tedavi süreçlerini daha istikrarlı ve istekli bir şekilde başarıyla sonuçlandırmaları hedeflenmektedir. Tasarım ve prototip ürünün geliştirmesinde; 3D oyun geliştirme, elektronik ve haberleşme, endüstriyel tasarım ve imalat teknolojilerinden faydalanılmıştır. Hastaların rahat kullanabileceği, elektronik alt sistemin çalışmasını etkilemeyecek ve zarar görmesine engel olacak bir tasarım yapılmış ve medikal alanda kullanıma uygun bir filament seçilmiştir. 3D yazıcı teknolojisi ile bu tasarım basılmıştır. Sonrasında bu donanımın üzerine sabitlenecek gyro sensör, mikroişlemci, kablosuz bağlantı adaptörü ve güç bileşenleri ile hareket verilerinin toplanması ve bilgisayara aktarımı sağlanmaktadır. Geliştirilen 3D oyundan bu veri akışı karşılanmakta, yorumlanmakta ve hastalara bu şekilde oyun oynarken tedavi olma imkânı sağlanmaktadır. Hastalar ve uzmanlar tedavinin ilerleyişini oluşturulan rapor üzerinden takip edebilmektedirler. Bu çalışmanın diğer önemli kısmı ise sunulan prototipin, popüler oyun destekli tedavi araçları ile maliyet karşılaştırmasının yapılmış olmasıdır. Bu şekilde, uygun maliyetli ve faydalı tedavi öğelerinin geliştirilebileceği konusunda farkındalık yaratılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
People need physical therapy and rehabilitation treatments due to accidents, injuries, occupational diseases or congenital misfortunes. While physical therapy and rehabilitation treatments are very useful in helping patients regain the functional abilities they have lost, they are processes that take a long time to produce results and require patience and consistency. Treatments can be painful and difficult, especially at the beginning, depending on the area and degree of functional disorders. Due to unsustainable treatments, patients cannot return to their daily lives in a healthy way. In this study, the design, development and production processes of a hardware and software supported system were carried out to support patients who need physical therapy due to hand and wrist dysfunctions to undergo rehabilitation treatments that can be painful and even boring, in an easy and fun way. Patients will play a 3D-supported game prepared for physical therapy processes with the help of a hardware positioned on the hand. By this way, it is aimed to encourage patients to receive treatment and to successfully complete their physical therapy processes in a more stable and willing manner. In the design and development of the prototype product; 3D game development, electronics and communications, industrial design and manufacturing diciplines were used. A prototype was designed to be used by the patients comfortably, to protect and not to affect the operation of the electronic subsystem, and the selected filament is suitable for use in medical systems. The design was printed with the 3D printer technology. The motion data is collected and transferred to the computer with the gyro sensor, microprocessor, wireless connection adapter, and power components that are fixed on the hardware. This data flow is received from the developed 3D game, interpreted, and patients are provided with the opportunity to receive treatment while playing the game. Patients and specialists can follow the progress of the treatment through the report created. Another important part of this study is the cost comparison of popular game-assisted treatment tools and this prototype. In this way, it is aimed to raise awareness that cost-effective and useful treatment elements can be developed.