Meme kanserinde DHRS2 geninde meydana gelen ekspresyon değişimlerinin epitelyal mezenkimal geçiş ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between DHRS2 gene expression changes and epithelial-mesenchymal transition in breast cancer
  1. Tez No: 968237
  2. Yazar: HÜMEYRA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Meme kanseri, meme dokusundaki hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla oluşan, kadınlarda en sık görülen malign tümörlerden biridir. Dünya genelinde kanser kaynaklı ölümler arasında ikinci sırada yer alır. Meme kanserine bağlı ölümlerin önemli bir kısmı, hastalığın uzak organlara metastaz yapması sonucunda gerçekleşmektedir. Bu çalışmada, meme kanserinde önemli rol oynayabileceği düşünülen DHRS2 geninin epitel-mezenkimal geçiş (EMT) süreci üzerindeki potansiyel etkileri araştırılmıştır. İlk aşamada, veri tabanları ve laboratuvarımızda gerçekleştirilen transkriptom analizleri üzerinden hem DHRS2 hem de EMT sürecinde rol oynayabileceği öngörülen on hedef gen (WNT3A, WNT4, TMED5, TMED9, GMEB1, SDC1, CDH1, VIM, TWIST1 ve SNAI1) belirlenmiştir. Deneysel çalışmalar kapsamında, MCF7 hücre hattında genetik manipülasyonlar gerçekleştirilerek, DHRS2 geninin overekspresyonu gen vektörü aracılığıyla sağlanmış, ayrıca CRISPR-Cas9 teknolojisi kullanılarak DHRS2 gen knockout (KO) modelleri oluşturulmuştur. Bu hücrelerden elde edilen RNA, cDNA'ya çevrilmiş ve ilgili genlerin ekspresyon düzeyleri RT-qPCR yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, DHRS2 gen ekspresyonundaki değişikliklerin, özellikle WNT3A, WNT4, TMED9 ve SDC1 genlerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ekspresyon değişikliklerine yol açtığını göstermiştir. Bu sonuçlar, DHRS2'nin Wnt/β-katenin başta olmak üzere çeşitli sinyal yolaklarını aktive ederek EMT sürecine etki ettiğini düşündürmektedir. DHRS2 ekspresyonundaki değişiklikler, VIM, CDH1, SNAI1, TWIST1 gibi EMT belirteç genlerinde sadece kısmi ve sınırlı değişikliklere yol açmıştır. Bu durum, klasik EMT programının tam olarak başlamadığını, ancak hücrelerde hem epitelyal hem de mezenkimal özelliklerin birlikte görüldüğü ara bir fenotip olan“parsiyel EMT”oluşumuna neden olabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, DHRS2'nin MCF7 hücre hattında EMT süreci üzerindeki rolünü ve Wnt/β-katenin sinyal yoluyla olan olası ilişkisini ortaya koyarak, meme kanserinin progresyon mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common malignant tumors in women and ranks second in cancer-related deaths worldwide. A major cause of mortality is metastasis to distant organs. This study investigated the potential role of the DHRS2 gene in the epithelial-mesenchymal transition (EMT) process, which is critical for cancer progression and metastasis. Using publicly available databases and transcriptomic data from our laboratory, ten target genes (WNT3A, WNT4, TMED5, TMED9, GMEB1, SDC1, CDH1, VIM, TWIST1, and SNAI1) were identified as candidates involved in both DHRS2 regulation and EMT. In MCF7 breast cancer cells, DHRS2 overexpression was induced using a gene vector, while CRISPR-Cas9 technology generated DHRS2 knockout models. Total RNA was isolated from these cells, converted into cDNA, and target gene expression was measured by RT-qPCR. DHRS2 expression changes led to significant alterations in several EMT-related genes, especially WNT3A, WNT4, TMED9 and SDC1. However, classical EMT markers (VIM, CDH1, SNAI1, TWIST1) showed only modest changes, suggesting that DHRS2 does not fully trigger a classical EMT program. Instead, the findings point towards a“partial EMT”state, where cells exhibit both epithelial and mesenchymal characteristics. DHRS2 appears to influence EMT mainly through the activation of Wnt/β-catenin signaling pathways. This study provides new insights into the regulatory role of DHRS2 in EMT and its possible contribution to breast cancer progression through partial EMT and Wnt/β-catenin pathway activation.