Difference in occupational health among physiotherapists: A descriptive cross-sectional survey
Türkiye'de çalışan fizyoterapistler arasında iş sağlığı: Tanımlayıcı kesitsel bir araştırma
  1. Tez No: 968243
  2. Yazar: HAGER EISA ABDELRAHIM YAHYA YAHYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İşle ilgili ortaya çıkan kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları (KİSR'ler), sağlık profesyonelleri arasında oldukça yaygındır ve fizyoterapistler, tekrarlayan manuel görevler, uygunsuz duruşlar ve ağır kaldırma nedeniyle özellikle risk altındadır. Çok sayıda çalışma, İKSH oranlarının yükseldiğini bildirmesine rağmen, Türkiye'de psikososyal faktörlerin (yani tükenmişlik ve iş tatmini) fiziksel aktivite düzeyleri ve kas-iskelet sistemi sağlığı ile nasıl etkileşime girdiğini inceleyen çok az çalışma bulunmaktadır. Bu kesitsel araştırma, Türk fizyoterapistler arasında bu karşılıklı ilişkileri araştırmayı amaçlamıştır. Ağustos ve Aralık 2024 tarihleri arasında, hastanelerde, kliniklerde ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışan 162 fizyoterapist, Genişletilmiş Nordic Kas İskelet Sistemi Anketi (G-NMA), İş Tatmini Ölçeğini Maddeleri (İTÖ), İş Tükenmişliği Ölçeme Aracı (BAT-TR) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA-KF) anketlerinden oluşan çevrimiçi bir anketi doldurmuştur. Tanımlayıcı istatistikler, Pearson korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon analizleri yapıldı. En sık bildirilen ağrı bölgeleri boyun (%74,1), bel (%73,5) ve omuzlar (%58,6) idi. Tükenmişlik belirtilerine rastlanmamış olup, nispeten yüksek iş memnuniyeti gözlemlenmiştir. Pearson korelasyonu, iş memnuniyeti ile hem temel tükenmişlik (r = –0,268, p < 0,001) hem de ikincil tükenmişlik (r = –0,166, p = 0,034) arasında ve ayrıca toplam KİSR bölgeleri (r = –0,259, p < 0,001) arasında anlamlı negatif ilişkiler olduğunu ortaya koydu. Regresyon analizinde, ikincil tükenmişlik belirtileri KİSR'nin güçlü bir öngörücüsü olarak ortaya çıktı (F = 13,073, p < 0,001). Fiziksel aktivite düzeyleri ile tükenmişlik, iş tatmini veya KİSR'ler arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Bu bulgular, fizyoterapistler arasında iş sağlığının çok yönlü doğasını vurgulamaktadır. Müdahaleler, bu işgücünün refahını artırmak ve KİSR yükünü azaltmak için hem psikolojik stres faktörlerini hem de ergonomik riskleri içermelidir.
Özet (Çeviri)
Work-related musculoskeletal disorders (WMSDs) are highly prevalent among healthcare professionals, with physiotherapists (PTs) at particular risk due to repetitive manual tasks, awkward postures, and heavy lifting. Although numerous studies report elevated WMSD rates, few have examined how psychosocial factors—namely burnout and job satisfaction—interact with physical activity levels and musculoskeletal health in Turkey. This cross-sectional survey aimed to investigate these interrelationships among Turkish PTs. Between August and December 2024, 162 PTs employed in hospitals, clinics, and rehabilitation centers completed an online questionnaire comprising the Extended Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ-E), Short Index of Job Satisfaction (SIJS), Burnout Assessment Tool (BAT), and International Physical Activity Questionnaire – Short Form (IPAQ-SF). Descriptive statistics, Pearson correlation, and multiple linear regression were performed. The most frequently reported pain sites were the neck (74.1 %), lower back (73.5 %), and shoulders (58.6%). No burnout symptoms were observed, alongside relatively high job satisfaction. Pearson's correlation revealed significant negative associations between job satisfaction and both core burnout (r = –0.268, p < .001) and secondary burnout (r = –0.166, p = .034), as well as with total WMSD regions (r = –0.259, p < .001). In regression analysis, secondary burnout symptoms emerged as a strong predictor of musculoskeletal complaints (F = 13.073, p < .001). No significant relationships were found between physical activity levels and burnout, job satisfaction, or WMSDs. These findings underscore the multifaceted nature of occupational health among PTs. Interventions should address both psychological stressors and ergonomic risks to enhance well-being and reduce WMSD burden in this workforce.