Türkiye'nin Suriye politikası (1923-1963)
Turkey's Syria policy (1923-1963)
- Tez No: 968242
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ERAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölgesel Araştırmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan 1960'lı yılların başına kadar olan dönemde Suriye'ye yönelik dış politika yaklaşımlarını kapsamlı bir şekilde analiz etmektedir. Araştırma, iki ülke arasındaki ilişkilerin şekillenmesinde etkili olan temel dinamikleri üç ana eksende incelemektedir: sınır güvenliği sorunları, bölgesel güç dengeleri ve uluslararası sistemin etkileri. Lozan Antlaşması'nın (1923) ardından belirlenen Türkiye-Suriye sınırı, Hatay meselesi nedeniyle uzun yıllar boyunca iki ülke arasında temel anlaşmazlık konusu olmuştur. 1939 yılında Hatay'ın Türkiye'ye katılması, Suriye tarafından bir kayıp olarak algılanmış ve bu durum ilişkilerde kalıcı bir güvensizlik ortamı yaratmıştır. II. Dünya Savaşı sonrasında Suriye'nin bağımsızlığını kazanmasıyla birlikte, sınır bölgelerindeki etnik hareketler ve güvenlik endişeleri ikili ilişkileri daha da gerginleştirmiştir. Soğuk Savaş döneminde Türkiye'nin Batı bloğuna dâhil olması ve NATO üyeliği, Suriye'nin ise Sovyetler Birliği ile yakın ilişkiler geliştirmesi, iki ülkeyi farklı kutuplara yerleştirmiştir. 1957 yılında yaşanan sınır krizi, bu dönemdeki gerilimin en somut örneğini teşkil etmektedir. 1963 yılında Baas Partisi'nin Suriye'de iktidara gelmesi ise ilişkilerde yeni bir gerilim dönemini başlatmıştır. Anılan dönemde Türkiye'nin Suriye politikasının temel karakteristik özelliklerini ortaya koymayı ve bu politikaların oluşumunda etkili olan iç ve dış dinamikleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma bulguları, tarihsel süreklilik arz eden bu sorunların günümüz Türkiye-Suriye ilişkilerini nasıl şekillendirdiğini anlamak açısından önemli veriler sunmaktadır. Özellikle Suriye İç Savaşı sonrası dönemde yaşanan gelişmeler, iki ülke arasındaki tarihsel gerilimlerin halen ne derece etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis of the foreign policy approaches of the Republic of Turkey toward Syria from the establishment of the Turkish Republic until the early 1960s. The research examines the main dynamics shaping the bilateral relations along three key axes: border security issues, regional power balances, and the influences of the international system. The Turkey-Syria border, as determined by the Treaty of Lausanne (1923), remained a primary point of contention between the two countries for many years due to the Hatay issue. The annexation of Hatay to Turkey in 1939 was perceived by Syria as a loss, creating a lasting environment of distrust in the bilateral relations. Following Syria's independence after World War II, ethnic movements and security concerns in the border regions further intensified tensions between the two states. During the Cold War, Turkey's integration into the Western bloc and its NATO membership contrasted with Syria's close ties to the Soviet Union, placing the two countries in opposing geopolitical camps. The border crisis of 1957 stands as a concrete example of the heightened tensions during this period. Furthermore, the rise to power of the Ba'ath Party in Syria in 1963 marked the beginning of a new phase of strain in the relations. The study aims to reveal the fundamental characteristics of Turkey's Syria policy during this era and to analyze the internal and external factors influencing the formation of these policies. The findings provide significant insights into how these historically continuous issues have shaped current Turkey-Syria relations. In particular, developments following the Syrian Civil War demonstrate the persistent impact of historical tensions between the two countries.