Rezektabl akciğer kanserlerinde F-18 FDG PET/BT ile evreleme sırasında tedavi seçeneklerinin optimize edilmesine yönelik primer lezyon ile mediastende saptanan lenf nodu suvmax oranlarının değerlendirilmesi
Staging of resectable lung cancer evaluation of the primary lesion and lymph node suvmax rates detected in the mediastinum to optimize treatment options during staging
- Tez No: 968255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA BURAK GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Akciğer kanseri dünya çapında sıklığı giderek artan ölümcül kanser türlerinden biridir. Erken teşhis, kansere bağlı fiziksel etkiler ve alınan tedavilerin yan etkilerini en aza indirebilmek açısından hayati öneme sahiptir. Bu çalışma, rezektabl küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) olgularında preoperatif evrelemede kullanılan F-18 FDG PET/BT görüntülemesinde elde edilen primer tümör ve mediastinal lenf nodu SUVmax oranlarının nodal metastazı ve tümörün invazyon özelliklerini öngörme gücünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. 2012–2022 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde akciğer kanseri tanısıyla F-18 FDG PET/BT çekimi yapılan ve cerrahiye uygun bulunan 574 olgu retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların PET/BT verileri üzerinden primer lezyon boyutu, primer lezyon SUVmax, mediastinal lenf nodu SUVmax, TNR (tumor-to-nod SUVmax ratio) ve NTR (nod-to-tumor SUVmax ratio) hesaplanmış; bu parametrelerin lenfovasküler invazyon, cerrahi sınır pozitifliği ve patolojik nodal metastaz ile ilişkisi istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is one of the deadly types of cancer that is increasing in frequency worldwide. Early diagnosis is of vital importance in terms of the physical effects associated with cancer and minimizing the side effects of the treatments received. This study aims to evaluate the power of primary tumor and mediastinal lymph node SUVmax ratios obtained on F-18 FDG PET/CT imaging used for preoperative staging in cases of unresectable non-small cell lung cancer (NSCLC) to predict nodal metastasis. Between 2012 and 2022, 574 cases that were diagnosed with lung cancer at Cukurova University Balcalı Hospital and underwent F-18 FDG PET/CT and were found suitable for surgery were retrospectively examined. The primary lesion size, primary lesion SUVmax, mediastinal lymph node SUVmax, TNR (tumor-to-node SUVmax ratio) and NTR (nod-to-tumor SUVmax ratio) were calculated from the PET/CT data of the cases; the relationship of these parameters with lymphovascular invasion, surgical border positivity and pathological nodal metastasis was statistically analyzed.