Yarık dudak-damak hastalarında damak onarım zamanının maksillanın transvers genişliği ve anterior pozisyonu üzerine etkisinin radyolojik yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of palate repair timing on maxillary transverse width and anterior position in cleft lip and palate patients using radiological methods
- Tez No: 968256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER KOKAÇYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yarık dudak ve damak hastalarında damak onarım zamanlamasının (erken: 9–12 ay, geç: 13–24 ay) maksillanın transvers genişliği ve anterior pozisyonu üzerine etkileri radyolojik yöntemlerle değerlendirilmiştir. Palatal onarımın zamanlamasına göre maksilla gelişiminde oluşabilecek farkların ortaya konması ve optimal cerrahi zamanlama protokollerine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi arşivlerinden retrospektif olarak belirlenen toplam 71 hasta (27 bilateral komplet dudak-damak yarığı, 37 unilateral komplet dudak-damak yarığı, 7 sadece dudak/alveol yarığı) dahil edilmiştir. Hastalar, palatoplasti yaşına göre erken onarım (9–12 ay) ve geç onarım (13–24 ay) gruplarına ayrılmıştır. Maksillofasiyal gelişim lateral sefalometrik radyografilerden alınan SNA, SNB, ANB açılarının yanı sıra maksiller ve mandibular iskeletsel ölçümler ile değerlendirilmiştir. Maksillanın transvers genişliği ise konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden posterior (intermolar mesafe farkı, İMMF) ve anterior (Foramen mentale(Fm)–Foramen incisivum(Fi) farkı) ölçümler ile analiz edilmiştir. Ayrıca, palatal onarım sonrası oluşan oronazal fistül (ONF) varlığı kaydedilmiş ve ONF gelişiminin iskeletsel büyüme üzerindeki etkileri alt grup analizleriyle incelenmiştir. Bulgular: Palatoplasti zamanlamasının özellikle maksiller gelişim üzerinde belirgin farklar yarattığı görüldü. Erken ve geç damak onarımı yapılan bilateral gruplar (Grup 1A ve 1B) arasında maksillanın sagital pozisyonu açısından anlamlı fark bulunmazken, geç onarım grubunda İMMF anlamlı derecede daha yüksek saptanmıştır (p = 0.005). Unilateral grup içinde (Grup 2A ve 2B), SNA değeri erken onarım grubunda anlamlı olarak daha yüksektir (p = 0.038). Unilateral yarık olgularda geç onarım grubunda maksiller ark genişliğinin hem anterior hem posterior segmentlerinde görece daha dar olduğu gözlendi; ancak posterior genişlik farkı istatistiksel anlamlılık sınırında bulundu (p≈0,05). Genel olarak mandibula gelişim parametresi olan SNB açısı, erken ve geç onarım grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermedi. UKDDY (unilateral komplet dudak damak yarığı) oronazal fistül gelişen hastalarda maksiller transvers darlık, ONF gelişmeyenlere kıyasla belirgin şekilde fazladır (p = 0.011).
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effect of Palate Repair Timing on Maxillary Transverse Width and Anterior Position in Cleft Lip and Palate Patients Using Radiological Methods Objective: In this study, the effects of palate repair timing (early: 9–12 months, late: 13–24 months) on maxillary transverse width and anterior position in patients with cleft lip and palate were evaluated using radiological methods. The aim was to identify differences in maxillary development according to the timing of palatal repair and to contribute to the development of optimal surgical timing protocols. Materials and Methods: The study included a total of 71 patients (27 bilateral complete cleft lip and palate, 37 unilateral complete cleft lip and palate, 7 cleft lip/alveolus only) retrospectively identified from the archives of Çukurova University Faculty of Medicine. Patients were divided into early repair (9–12 months) and late repair (13–24 months) groups according to the age of palatoplasty. Maxillofacial development was evaluated using SNA, SNB, and ANB angles obtained from lateral cephalometric radiographs, as well as maxillary and mandibular skeletal measurements. The transverse width of the maxilla was analyzed using posterior (intermolar distance difference, IMDD) and anterior (foramen mentale (Fm)–foramen incisivum (Fi) difference) measurements from cone beam computed tomography images. Furthermore, the presence of oronasal fistula (ONF) formed after palatal repair was recorded, and the effects of ONF development on skeletal growth were examined using subgroup analyses. Results: The timing of palatoplasty was found to create significant differences, particularly in maxillary development. While there was no significant difference in the sagittal position of the maxilla between the bilateral groups undergoing early and late palate repair (Groups 1A and 1B), the IMMF was found to be significantly higher in the late repair group (p = 0.005). Within the unilateral group (Groups 2A and 2B), the SNA value was significantly higher in the early repair group (p = 0.038). In unilateral cleft cases, the maxillary arch width was relatively narrower in both the anterior and posterior segments in the delayed repair group; however, the posterior width difference was at the threshold of statistical significance (p≈0.05). Overall, the SNB angle, a mandibular development parameter, did not show a statistically significant difference between the early and delayed repair groups. In patients with UKDDY (unilateral complete cleft lip and palate) who developed an oronasal fistula, maxillary transverse narrowing was significantly greater compared to those who did not develop ONF (p = 0.011).